Polityka i społeczeństwo

Polsko-koreańska współpraca gospodarcza – perspektywy na przyszłość

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało właśnie o dzisiejszym spotkaniu ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem ds. handlu w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Dukgeun Ahn. Temat spotkania dotyczył wzmacniania relacji gospodarczych między Polską a Republiką Korei.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, gdzie władze obu państw podjęły dyskusję na temat możliwych działań w celu zintensyfikowania współpracy gospodarczej.

Polska i Korea odnotowują wspaniałe postępy w relacjach polityczno-gospodarczych w ostatnich latach. Świadczą o tym dynamicznie rosnące obroty handlowe, znaczące inwestycje koreańskie w naszym kraju oraz pogłębiona współpraca w sektorze obronnym – jak zauważył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do omówienia wszelkich możliwości dalszego rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Koreą. Przez ostatnie lata oba kraje zacieśniły współpracę w wielu sektorach, w tym w sektorze obronności, który został wzmocniony poprzez zawarcie umów na zakup koreańskiego uzbrojenia przez Polskę. Strona polska dąży do wzmocnienia przemysłów obronnych obu państw poprzez współpracę. Ponadto, koreańskie firmy są zainteresowane współpracą w sektorze infrastruktury i energetyki. Z drugiej strony, Polska pragnie przyśpieszyć procedurę otwarcia koreańskiego rynku dla polskiej wieprzowiny.

Polska ma szczególną pozycję wśród koreańskich inwestorów, ponieważ posiada wszystko czego potrzeba do przyśpieszenia procesów industrializacji, w tym wysokie kwalifikacje specjalistów oraz dostęp do poddostawców i centrów innowacji. Współpraca inwestycyjna z Koreą Południową pozwoli naszemu krajowi zostać centrum przemysłowym Europy – wyjaśnia szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Polsko-koreańska współpraca handlowa wzrasta

W ciągu ostatnich lat współpraca handlowa między Polską a Koreą zmieniła się diametralnie, przekraczając barierę 10 mld USD i stając się jedną z najważniejszych w regionie.

Według danych GUS za 2022 rok polski eksport do Korei nieznacznie spadł (-2,4% w porównaniu do roku poprzedniego) do 896,9 mln USD, ale import wzrósł o 17,6% i wyniósł 9 118,8 mln USD.

Inwestycje koreańskie w Polsce są zorientowane na branżę motoryzacyjną oraz elektromobilność, w których zakresie obejmują zarówno produkcję środków transportu, jak i baterii litowo-jonowych. Dzięki tym inwestycjom Polska jest wiodącą potęgą na rynku europejskim i globalnym jeśli chodzi o produkcję baterii litowo-jonowych.

PAP SA publikuje komunikaty w ich oryginalnej postaci, bez wprowadzania zmian w treści. Nadawca ponosi odpowiedzialność za komunikat zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM