Nauka i technologie

Chemiczne rozwiązania dla problemu zamykania gości w klatkach

Naukowcy mają przed sobą nieograniczone możliwości, jeśli poznają sposoby tworzenia i otwierania małych kapsułek, które pozwalają na zamknięcie związków chemicznych – wyjaśnia chemik dr Wojciech Drożdż.

Badacze z Polski opublikowali swoje odkrycia w „Angewandte Chemie”, w których demonstrują jak za pomocą klatkowania związków chemicznych można wytwarzać organiczne i metaloorganiczne nanomateriały o strukturalnych i funkcjonalnych właściwościach.

Chemicy wykorzystują swoją wiedzę do projektowania struktur, które działają jak klatki. W odpowiednich warunkach, do tych „gospodarzy” wchodzą spontanicznie wybrane cząsteczki – „goście”. Można je w każdej chwili uwolnić, dzięki zmianie warunków – np. poprzez zmianę kwasowości lub obecność światła. W ten sposób otwierają się kapsuły i uprzednio chwytane związki są uwalniane, umożliwiając wykonanie zadań, które wcześniej były nie do pomyślenia.

Chemicy wciąż szukają innowacyjnych rozwiązań, aby zamknąć gospodarczych gości w klatkach. Badacze wykorzystują materiały o właściwościach magnetycznych, aby stworzyć niewielkie klatki, a także nowe środki chemiczne, które mogą być stosowane w celu wychwytywania gości. Ich nadzieją jest, że te rozwiązania przyczynią się do ochrony dzikich populacji i zmniejszenia szkód spowodowanych przez gospodarczych gości.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM