Polityka i społeczeństwo

Nowy ZIT w Wielkopolsce – 44 mln euro inwestycji

25 samorządów w aglomeracji kalisko-ostrowskiej otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 44 mln euro na kontynuację projektów zgodnych z formułą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Środki są częścią programu Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027, który ma na celu poprawę warunków życia mieszkańców regionu.

Podczas ceremonii podpisania porozumienia w zabytkowych murach Pałacu w Lewkowie, samorządowcy z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wraz z marszałkiem województwa Markiem Woźniakiem mieli okazję podziwiać sukcesy realizacji projektów w ramach ZIT-u. Pałac, będący jednym z najokazalszych przykładów klasycystycznej rezydencji w regionie, został gruntownie odnowiony dzięki dofinansowaniu 14,5 mln zł z unijnych środków. To jednak nie wszystko – w ramach ZIT-u udało się zrealizować 70 znaczących projektów, w tym rewitalizacje Kalisza, pałacu w Koźminku i Przybysławicach, odrestaurowanie zabytkowego kościoła w Odolanowie, remonty domów kultury oraz wybudowanie Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wlkp.

Na najbliższe lata samorządowcy zaplanowali wydatkowanie ponad 39 mln euro na projekty infrastrukturalne dla mieszkańców, które mają zachęcić ich do korzystania z transportu publicznego. Głównie chodzi o kontynuację rozbudowy e-usług i adaptację do zmian klimatu. Największa część funduszy – ponad 21,5 mln euro – trafi na infrastrukturę transportu miejskiego – zakup nowych autobusów zero lub nisko-emisyjnych, budowę ścieżek rowerowych oraz węzłów przesiadkowych.

Jak co roku, przygotowaliśmy szeroki zakres projektów społecznych, zdrowotnych i integracyjnych, które zostaną wsparte finansowo w wysokości ponad 5 mln euro. Dzięki temu możemy wpływać na zmiany w naszym społeczeństwie i zapewniać mieszkańcom wsparcie, którego potrzebują.

„Efektem są projekty, których realizacja wykraczała poza obszar pojedynczej gminy. Mamy za sobą kilka znaczących realizacji w obszarze zeroemisyjnego transportu oraz rewitalizacji. Obecnie uznaliśmy, że jeśli chodzi o ZIT-y, kluczowe będą cyfryzacja usług publicznych, zielona polityka i mobilność miejska. Natomiast w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego postawimy na kompleksowe programy kształcenia ogólnego i zawodowego, integracja mieszkańców z naciskiem na seniorów” – dodaje Woźniak.

Marszałek Woźniak zaznaczył, że współpraca między samorządami została wzmocniona dzięki tworzeniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT-y).

Aglomeracja Kalisko-Ostrowska to wspólnota 25 jednostek samorządu terytorialnego, której obszar obejmuje 2,7 tys. km kw., a liczba mieszkańców sięga 377 tys. osób. Wśród jednostek samorządu terytorialnego znajdują się 2 miasta, 7 gmin miejsko-wiejskich, 13 gmin wiejskich oraz 3 powiaty.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że tworzenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT-y) przyczyniło się do wzmocnienia współpracy między samorządami.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM