Biznes i finanse

2023 rok: wygląd przyszłości w polskiej mieszkaniówce

Po ogłoszeniu przez Główny Urząd Statystyczny statystyk budownictwa mieszkaniowego za sierpień bieżącego roku, Mateusz Stachewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skomentował je w następujący sposób:

Nowa wersja

Miesiąc sierpień 2023 roku przyniósł znaczny wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Prace rozpoczęto wówczas nad ponad 18 tys. lokali, co stanowiło wzrost o 11% w porównaniu do ostatniego miesiąca. Zauważalne są także efekty działań deweloperów, którzy zwiększyli liczbę inwestycji o ok. 16%, przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu budów realizowanych przez inwestorów indywidualnych.

Styczeń-sierpień bieżącego roku okazał się słabszy w porównaniu do analogicznego okresu w 2022, co wyraźnie odzwierciedla liczba rozpoczętych budów mieszkań, która wyniosła 20% mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Również deweloperzy zanotowali spadek, z 68 tys. mieszkań rozpoczętych w okresie styczeń-sierpień w tym roku, w porównaniu z 85 tys. w analogicznym okresie w 2022.

Sierpień 2023 roku przyniósł sektorowi deweloperskiemu znaczący postęp w porównaniu z sierpniem 2022, osiągając wzrost wynoszący ponad 100%. To wzrost wyjątkowy biorąc pod uwagę, że ubiegłoroczny sierpień był najgorszy w ostatnich siedmiu latach.

Prognozy wskazują, że w obliczu utrzymywania się obecnych poziomów wzrostu, deweloperzy będą w stanie osiągnąć jedynie wyniki porównywalne z minionym rokiem. Jednakże w roku 2023 można oczekiwać gorszych rezultatów w porównaniu do słabego roku 2022, z powodu takich czynników jak „Bezpieczny Kredyt 2%”, obniżka stóp procentowych, względna stabilizacja cen materiałów budowlanych, osłabienie złotego, wprowadzenie nowych warunków technicznych czy poluzowanie wymagań w zakresie decyzji środowiskowych.

W ciągu ośmiu miesięcy 2023 roku wydano znacznie mniej pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych niż w poprzednim roku. Firmom deweloperskim wydano pozwolenia na budowę dwukrotnie większej liczby mieszkań, jednak również zanotowali oni znaczący spadek liczby pozwoleń o 33%. Natomiast inwestorzy indywidualni zauważyli spadek o 3%. Co ciekawe, sektor deweloperski poprawił wynik lipca 2023 roku o 4%, w porównaniu do inwestorów indywidualnych.

Rynek odzyskuje zatem powoli swoje wyniki, choć jeszcze daleko mu do okresu 2016-2018. Niemniej jednak jest nadzieja, że bez negatywnych wydarzeń zarówno ekonomicznych jak i legislacyjnych, wyniki te będą widoczne już na początku 2021 roku.

Polski Związek Firm Deweloperskich to najliczniejsza i najbardziej wpływowa organizacja w branży deweloperskiej. Od 2002 roku reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej, zrzeszając ponad 300 członków biznesu, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny, od małych firm rodzinnych po międzynarodowe korporacje. Związek wspiera tworzenie dobrego prawa, polepszanie warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwój zawodowy pracowników, a także poprawę wizerunku branży. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Polski Związek Firm Deweloperskich współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, mając istotny wpływ na kondycję branży w Polsce.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM