Biznes i finanse

`Zrozumieć energię`: przedsiębiorcy wiedzą, że przejście na OZE oznacza oszczędność, niezależność oraz spełnienie wymogów ESG, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać – wynika z badania THINKTANK

Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK ogłosił wyniki swojego najnowszego badania dotyczącego transformacji energetycznej wśród polskich firm. Badanie wykazało, że przedsiębiorcom brakuje konkretnych informacji na temat korzyści i wyzwań związanych z przejściem na odnawialne źródła energii. W odpowiedzi na te wyniki, podczas dzisiejszej narady strategicznej, powołano do życia Instytut Transformacji Energetycznej, który będzie oferować praktyczne wsparcie przedsiębiorcom w procesie adaptacji do nowych rozwiązań energetycznych.

Przeprowadzone badania wykazały, że 42% firm podjęło już transformację energetyczną lub ma ją zaplanowaną. Z kolei 58% firm nie podjęło jeszcze takich działań lub nie planują tego w najbliższej przyszłości.

Co sprawia, że ludzie decydują się rozpocząć ten proces? Według badań przeprowadzonych przez THINKTANK, głównym powodem są oszczędności na energii elektrycznej. Dopiero potem wymieniane są: korzyści dla planety, zwiększenie niezależności energetycznej oraz kwestie wizerunkowe.

Coraz więcej firm bierze pod uwagę raportowanie ESG, które na początek będzie obowiązywać tylko część przedsiębiorstw i instytucji, ale z czasem zakres jednostek objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego będzie się poszerzał. Wynika to z chęci polskich firm wykorzystania okresu przejściowego do przygotowania się na nadchodzące zmiany, co deklaruje 45% ankietowanych przedsiębiorstw.

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją firmy, są wysokie koszty inwestycji. Oprócz tego, istnieje również problem niedostosowania sieci przesyłowych oraz braku umiejętności w pełnym wykorzystaniu potencjału OZE, np. z powodu braku miejsca na przechowywanie wytworzonej energii.

Pierwsza narada strategiczna instytutu odbyła się 11 stycznia i skupiła się na dyskusji nad wnioskami z badania oraz wypracowaniem rekomendacji dla nowego rządu. Wzięli w niej udział praktycy OZE, przedstawiciele biznesu, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych.

Instytut Transformacji Energetycznej ma na celu edukację w zakresie energii odnawialnej i zielonej transformacji, zwłaszcza wśród polskiego biznesu, aby pomóc firmom radzić sobie z wyzwaniami związanymi z realizacją tych procesów i zapewnić im niezależność oraz sprawczość.

„Z badania jasno wynika, że firmy, które już zaczęły wdrażać zielone rozwiązania, dostrzegają także wzrost swojej niezależności energetycznej. Zielona energia to przecież energia wolności!” – mówił Krzysztof Dziaduszyński, praktyk OZE z niemal 25-letnim doświadczeniem i członek zarządu ESOLEO. „Klucz do skutecznego przeprowadzenia procesu, jakim jest zielona transformacja w przedsiębiorstwie, to związanie się z wiarygodnymi i elastycznymi partnerami. Potrzeby i oczekiwania każdej firmy są inne, warto zatem przejść tę drogę wspólnie z ekspertami, którzy są w stanie je zdefiniować i zaspokoić”.

Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK opublikował nowe badanie dotyczące transformacji energetycznej polskich firm. Wynika z niego, że przedsiębiorcy brakuje skonkretyzowanej wiedzy o dostępnych rozwiązaniach, ich zaletach i ograniczeniach. W wyniku tego naradę strategiczną, podczas której powołano do życia Instytut Transformacji Energetycznej, którego celem będzie praktycznie wsparcie przedsiębiorców w procesie przejścia na odnawialne źródła energii.

Badania pokazują, że 42% firm zdecydowało się na transformację energetyczną lub ma ją w planach, a 58% jeszcze tego nie zrobiło i rozważa to w dalekiej przyszłości

„Instytut powstał w odpowiedzi na sygnały, które docierały do nas już wcześniej, dotyczące dezorientacji polskiego biznesu. Wyniki badania potwierdzają tylko, że brakuje usystematyzowanej wiedzy, a sytuację pogarsza chaos informacyjny”, powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezeska THINKTANK. „Pokazują one także, że polski biznes wciąż mierzy się z kłopotami doby postpandemii i wojny w Ukrainie. Transformacja energetyczna może być dla nich sposobem na uporanie się z nimi i zabezpieczeniem na przyszłość”.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM