Ludzie i kultura

Legnica: Najpiękniejsza legnicka sala ma 120 lat

Sala Królewska o powierzchni 367 m2 jest ozdobiona bogatą dekoracją stiukową utrzymaną w stylu późnego baroku. Cała powierzchnia ścian, sufitu oraz wnęk okiennych jest pokryta neobarokowym ornamentem z motywami kwiatów, gałązek winorośli i owoców.

Na sklepieniu znajdują się putta przedstawiające cztery pory roku, cztery pory dnia (dzień, noc, poranek oraz zmierzch) oraz alegorie sztuki i nauki. Opisy z epoki podkreślają artystyczny charakter dekoracji, które stworzył Albert Kretzschmar, znany berliński rzeźbiarz i sztukator.

W Sali Królewskiej dominował portret cesarza Wilhelma II umieszczony w bogato zdobionej ramie z monogramem władcy i cesarską koroną. Kominek z XVIII wieku otrzymał nową, monumentalną oprawę z herbem Legnicy i płytą z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem. Całość uzupełniają cesarska korona, monogram RA (skrót od Ritter Akademie – Akademia Rycerska), tarcze z herbem Hohenzollernów oraz kuratora, hrabiego Kospotha. Trzy żyrandole z „świecami elektrycznymi” oraz witraże z herbami szlacheckich rodów, wykonane przez Fritza Geigesa, dopełniają wystroju sali.

W latach 1945-1978 Akademia Rycerska była zajęta przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej. W tym czasie z Sali Królewskiej zniknęły mosiężne żyrandole, rozbito witraże, a znad kominka zniknęła brązowa płaskorzeźba św. Jerzego. Po zakończonej w 2015 roku renowacji, sala odzyskała utracony blask. Akademia Rycerska, obiekt o wspaniałej historii i znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego regionu, teraz służy legniczanom. Zdjęcia przed remontem zestawione ze stanem obecnym można zobaczyć na stronie: https://akademia.legnica.eu/.

Sala Królewska od 8 lat jest gospodarzem Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat oraz Legnickiego Conversatorium Organowego. W ubiegłym roku mieliśmy okazję usłyszeć piękną muzykę Patrycjusza Gruszeckiego w ciemnościach, brawurowe wykonanie utworów Bilsego przez West Side Sinfonietty oraz znakomity koncert chopinowski Zespołu Szkół Muzycznych. Skrzypce Stradivariusa zabrzmiały tu wspaniale podczas koncertu Sary Dragan, a chór Madrygał oraz zaproszeni chóry, takie jak Gaudium z Pragi czy Wuppertaller Kurrende z Wupertalu, zachwycili publiczność swoimi wykonaniami.

Sala Królewska jest miejscem uroczystości i spotkań. To tutaj odbywa się tradycyjna Wigilia Narodów, a także miejsce, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne i artystyczne, takie jak koncerty, wystawy czy premierowe pokazy filmowe.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM