Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej od lat działa na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wsparcie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Program Ulam NAWA jest jednym z inicjatyw, które pozwalają na zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Obecnie trwa nabór wniosków do szóstej edycji, a termin składania dokumentów mija 15 maja br.
„Co roku zauważalny jest większy zasięg programu Ulam NAWA wśród międzynarodowej społeczności naukowej. Cieszymy się, że ogłaszamy kolejną edycję tego prestiżowego programu. Ufamy, że przyznane granty będą pomocne w dążeniu do doskonałości naukowej, zaś kariera wszystkich badaczy post-doc dzięki finansowaniu NAWA nabierze tempa” – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Program Ulam NAWA to nie tylko możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, ale również budowania wartościowych kontaktów i współpracy zarówno w sferze naukowej, jak i społecznej. Jest to także okazja do wymiany kulturowej i lepszego zrozumienia innych ludzi.
Beneficjenci programu Ulam NAWA mają szansę nie tylko na wymianę wiedzy i doświadczeń, ale także na rozwijanie swojej sieci kontaktów oraz nawiązywanie owocnej współpracy zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i społecznej. Program ten stwarza również możliwość doświadczenia wymiany kulturowej i lepszego zrozumienia innych osób.
„Ta współpraca może prowadzić do długotrwałych relacji akademickich, wspólnych projektów badawczych oraz wymiany myśli i pomysłów, a także do transferu know-how. Jest to kluczowy kierunek w procesie internacjonalizacji polskiej nauki oraz w budowaniu wizerunku Polski w międzynarodowym środowisku akademickim. Obecnie możemy śmiało stwierdzić, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia badań naukowych. Nasze uczelnie dysponują infrastrukturą badawczą na bardzo dobrym poziomie. Nawiązywane kontakty są niezwykle wartościowe dla jakości prowadzonych badań, zaś program Ulam NAWA wpisuje się w złotą dewizę Agencji – >>nauka nie zna granic<<.” – dodał dr Kostecki.
Program Ulam NAWA umożliwia naukowcom z całego świata przyjazdy do Polski, gdzie mogą odbyć staż, nawiązać współpracę naukową i pogłębić swoje badania w polskich ośrodkach badawczych i akademickich.
Program Ulam NAWA jest dedykowany zarówno uznanym, jak i obiecującym naukowcom, którzy chcą odwiedzić Polskę, aby odbyć staż, a także nawiązać i pogłębić współpracę naukową w polskich ośrodkach badawczych oraz akademickich.
Dotychczas 303 naukowców i naukowczyń z różnych krajów świata wzięło udział w programie. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Niemiec, Włoch, Brazylii, Argentyny, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Australii, Chile, Meksyku i Wietnamu. Najwięcej uczestników pochodziło z dziedzin nauk przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych według klasyfikacji OECD.
Dotychczasowi beneficjenci najczęściej prowadzą badania na różnych uczelniach w Polsce, takich jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Wrocławska. Ponadto, projektów realizowanych jest także na Instytutach PAN oraz w Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl