Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

IX Europejski Kongres Samorządów odbędzie się 4 i 5 marca 2024 r. w Mikołajkach pod hasłem „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”. W panelach dyskusyjnych pierwszego dnia wydarzenia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

W Polsce istnieje silna tradycja decentralizacji. Wraz z każdą kolejną perspektywą unijną, regiony odgrywają coraz większą rolę w realizacji Polityki Spójności – powiedział wiceminister Jacek Protas.

W perspektywie finansowej na lata 2021-2027 nastąpiła znacząca decentralizacja funduszy z Polityki Spójności, co oznacza najwyższy poziom autonomii samorządów od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. W ramach tej perspektywy samorządy będą miały do dyspozycji kwotę 33,5 mld euro, co stanowi znaczące wsparcie dla inwestycji w polskich regionach. Jest to 44 proc. wszystkich środków z Polityki Spójności, co stanowi wzrost w porównaniu z latami 2014-2020 (40 proc.) oraz perspektywą na lata 2007-2013 (25 proc.).

Wiceminister Jacek Protas zaznaczył, że coraz większą rolę w kształtowaniu Polityki Spójności odgrywają samorządy, a co za tym idzie, rośnie również ich współodpowiedzialność za jej realizację.

Wiceminister MFiPR omówił także koncepcję decentralizacji na poziomie krajowym.

„Partnerstwo i współpraca między rządem a samorządem regionalnym i lokalnym są kluczowe dla skutecznej polityki regionalnej” – podkreślił Jacek Protas.

Przyszłość Polityki Spójności po 2027 roku

<p"Jak powinna wyglądać Polityka Spójności w powiększonej Unii Europejskiej? Jak zabezpieczyć interesy polskich regionów i jednocześnie wspierać nowo przyjęte państwa, zwłaszcza Ukrainę? To pytania, które pojawiły się podczas dyskusji z udziałem wiceministra Jacka Protasa."

Jacek Protas podkreślił konieczność dostosowania Polityki Spójności do różnorodnych możliwości rozwojowych państw członkowskich i regionów poprzez jej reformę.

J. Protas, sekretarz stanu, podkreślił, że w obliczu licznych wyzwań, takich jak agresja Rosji na Ukrainę czy perspektywa rozszerzenia UE, spójność staje się kluczowa dla Unii Europejskiej. Jest ona niezbędna do utrzymania demokracji, prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i realizacji europejskich wartości społecznych.

W 9. edycji Europejskiego Kongresu Samorządów zaplanowano ponad 200 wydarzeń, obejmujących bloki programowe, panele dyskusyjne, warsztaty, wykłady oraz prezentacje. Tematy debat Kongresu będą dotyczyły finansowania inwestycji, w tym z Funduszy Europejskich, zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego, mechanizmów rozwoju miast i regionów, ochrony środowiska oraz polityki zdrowotnej.

Europejski Kongres Samorządów to wydarzenie, które gromadzi ekspertów z różnych dziedzin, aby omawiać i dyskutować na temat kluczowych kwestii dotyczących samorządności. 9. edycja Kongresu będzie skupiać się na tematach takich jak finansowanie inwestycji, zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego, rozwój miast i regionów, ochrona środowiska oraz polityka zdrowotna.

Europejski Kongres Samorządów jest organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, której celem jest promowanie dialogu i współpracy między państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM