Polityka i społeczeństwo

NCBR: NCBR-Nevada Acceleration Program – EDYCJA 2024 r. (komunikat)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju:

10 startupów wybranych przez NCBR weźmie udział w akceleracji w USA, aby rozwinąć swoje nieszablonowe biznesy.

Projekty takie jak biopanele z alg, platforma quizowa z nagrodami pieniężnymi i drukarka 3D do szkła niskotemperaturowego reprezentują polską kreatywność i globalne ambicje rozwoju.

Program akceleracyjny NCBR-NAP ma na celu rozpoczęcie długoterminowej współpracy między polskimi firmami i instytucjami a podmiotami z Nevady, w celu rozwijania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i wspierania kooperacyjnych działań B+R, co przyczyni się do komercjalizacji oferowanych rozwiązań.

W lutym 2024 roku odbył się kluczowy etap trzeciej edycji NCBR-NAP, w którym wybrano firmy, które wezmą udział w akceleracji w Nevadzie i Kalifornii. Bootcamp Warsaw w Warszawie był intensywnym czasem warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich i dyskusji dla startupów. Podczas 3-dniowych spotkań z ekspertami z Polski i USA firmy zapoznały się z ofertą Nevady i aglomeracji San Francisco, co pomogło im przygotować swoje wystąpienia podczas tzw. Demo Day. Finalne prezentacje 20 uczestników zostały ocenione przez Komisję Oceniającą zgodnie z regulaminem programu.

Sprawdź, jak startupy rywalizowały o zwycięstwo w trzeciej edycji NCBR-NAP podczas Bootcamp Warsaw i Demo Day: https://www.gov.pl/web/ncbr/nieszablonowe-biznesy-i-globalne-ambicje-w-nowej-edycji-ncbr-nap

Top 10

Dziesięć najlepszych startupów zostało wybranych do udziału w procesie akceleracji odbywającym się w Nevadzie i Kalifornii. Są to: UX MINING, Extremo Technologies, CTHINGS.CO, ICSec, SEAFOO, Funk the code, Syglass, Digimans, Outline AI, Finigame Technology.

Te firmy oferują różnorodne innowacyjne produkty i rozwiązania, takie jak kawior przyszłości produkowany bez zabijania jesiotrów, platforma orkiestracyjna dla zasobów brzegowych i aplikacji IoT oparta na sztucznej inteligencji, analiza emocji dla branży hotelarskiej, rozwiązania biotechnologiczne dla przemysłu kosmicznego, zautomatyzowana produkcja nanostrukturalnych włókien optycznych, generatywna sztuczna inteligencja w branży gier, system wykrywania cyberataków w sieciach przemysłowych oraz platforma quizowa umożliwiająca rywalizację i wygrywanie nagród pieniężnych i rzeczowych.

Nevada jako cel podróży

Nevada, popularna destynacja turystyczna, to stan w zachodniej części USA, który jest prawie tak duży jak Polska. Mimo porównywalnej liczby ludności do Warszawy, stan ten jest uznawany za bramę do Kalifornii, jednej z największych gospodarek świata. Władze stanowe podkreślają niższe koszty życia, przyjazny system podatkowy i dogodną lokalizację blisko portów Oceanu Spokojnego oraz międzynarodowych portów lotniczych w Reno i Las Vegas.

Nevada to doskonałe miejsce do założenia i prowadzenia firmy ze względu na atrakcyjne rozwiązania biznesowe. Stan ten wyróżnia się brakiem podatków dochodowych, zarówno od firm, jak i osób prywatnych, co sprawia, że jest jednym z najbardziej przyjaznych stanów w USA dla przedsiębiorców. Dodatkowo, Nevada nie nakłada podatków franczyzowych, CIT ani PIT, co dodatkowo ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.

Nevada jest również znane jako silne centrum uniwersyteckie i biznesowe, które rozwija się dynamicznie, wspierając przedsiębiorczość. Dzięki aktywności stowarzyszeń biznesowych, izb handlowych oraz dostępnym środkom z programów akceleracyjnych i funduszy dla przedsiębiorców, Nevada oferuje optymalne warunki rozwoju dla firm.

Wiosną br. odbędzie się akceleracja z udziałem 10 startupów. NCBR pokryje koszty przelotu i zakwaterowania dla jednego przedstawiciela firmy, koszty transportu lądowego w Nevadzie i Kalifornii, ubezpieczenie NNW oraz wsparcie mentorów w organizacji spotkań typu B2B z podmiotami działającymi w obszarach zbieżnych do polskich uczestników wyjazdu. Pozostałe wydatki, takie jak udział w Bootcamp Warsaw i Demo Day, diety pobytowe czy koszty wyżywienia podczas akceleracji w USA, pokrywają sami uczestnicy.

Ponadto, jeśli uczestnik programu akceleracyjnego zdecyduje się na utworzenie oddziału w Nevadzie w ciągu 10 miesięcy od powrotu i potwierdzi to wpisem do tamtejszego rejestru przedsiębiorców, NCBR ma zamiar przyznać dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy USD.

Aby uzyskać więcej informacji na temat programu NCBR-NAP, odwiedź stronę: https://www.gov.pl/web/ncbr/inne-inicjatywy

***

Dotychczasowe dwie edycje akceleratora NCBR-NAP zostały przeprowadzone przez Centrum w latach 2020-22 oraz 2023. Głównym celem programu jest promowanie współpracy między innowacyjnymi ekosystemami Polski i Stanu Nevada poprzez wsparcie młodych firm technologicznych zarejestrowanych w Polsce w ich ekspansji na rynek amerykański. W roku 2024 planowana jest kolejna edycja programu, a nabór do następnej jest przewidziany na IV kwartał bieżącego roku.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) to agencja rządowa, która łączy światy nauki i biznesu, tworząc warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, zmniejszając ich ryzyko biznesowe. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. Agencja realizuje szereg programów krajowych, międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Zauważ: Komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM