Polityka i społeczeństwo

MI: O zapobieganiu powodzi w dorzeczu Wisły (komunikat)

Ministerstwo Infrastruktury informuje o działaniach na rzecz zapobiegania powodzi w dorzeczu Wisły.

Konferencja ekspercka zorganizowana przez PGW Wody Polskie w starostwie powiatowym w Płocku skupiła się na zagadnieniu bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak ogłosił rozpoczęcie prac bagrowniczych na Wiśle w okolicach Płocka jako część strategii zapobiegania powodziom w tym obszarze.

Minister poinformował o zaawansowanych rozmowach z Bankiem Światowym w sprawie finansowania nowego projektu dla dorzecza Wisły, który ma na celu zarówno zapobieganie powodziom, jak i suszom. Podczas konferencji omówiono także sprawę budowy drogi ekspresowej S10, na którą zwracają uwagę samorząd i mieszkańcy Płocka.

PGW Wody Polskie planuje podpisać umowę na prowadzenie prac bagrowniczych w dwóch lokalizacjach na rzece Wiśle (Radziwie w Płocku oraz Maszewo) w najbliższych dniach. Przewiduje się wydobycie około 10 tys. metrów sześciennych urobku, a koszt prac szacowany jest na około 500 tys. zł. Obejmują one pierwszą fazę działań, planowane jest przeprowadzenie podobnych robót w sześciu kolejnych lokalizacjach, co pozwoli na wydobycie od 1 do 1,5 mln metrów sześciennych urobku o łącznej wartości 20-30 mln zł.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że nasze działania dotyczą nie tylko reakcji na katastrofalne skutki powodzi, ale przede wszystkim ich zapobieganie. Zaleca kompleksowe podejście do problemu, uwzględniające układ zlewniowy, oraz podejmowanie działań zapobiegawczych. Rząd nie tylko angażuje środki na bagrowanie Wisły, ale także negocjuje finansowanie projektu przeciwdziałającego zarówno powodziom, jak i suszom z Bankiem Światowym.

Minister przekazał informację o spotkaniu z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury na początku marca. Głównym celem spotkania było kontynuowanie rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej o szacowanym koszcie 1,5 mld euro. Projekt ma na celu rozbudowę, modernizację oraz budowę nowej infrastruktury hydrotechnicznej, aby zapewnić ochronę przed powodzią. Na marginesie konferencji poruszono także temat budowy drogi ekspresowej S10, ważnej dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Minister Dariusz Klimczak zaapelował do wszystkich o udział w planowanych na przełomie kwietnia i maja konsultacjach społecznych, dotyczących wariantu przebiegu tej drogi. Podkreślił, że wyniki konsultacji z samorządowcami, rolnikami, przedsiębiorcami i mieszkańcami terenów, przez które planowany jest przebieg tej trasy, pozwolą jeszcze pod koniec tego roku na rekomendację najbardziej pożądanego wariantu oraz zapoczątkowanie kolejnych procedur, mających na celu jak najszybsze rozpoczęcie jej budowy.

W konferencji eksperckiej w Płocku wzięli udział wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski, posłowie na Sejm RP Elżbieta Gapińska i Mirosław Orliński, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, liczni samorządowcy z powiatu płockiego i miasta Płocka, oraz eksperci, m.in. Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie oraz Robert Czerniawski – dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są przedstawiane bez wprowadzania zmian w ich treści przez PAP SA w likwidacji. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM