Polityka i społeczeństwo

MRiPS: 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka. Ministra Dziemianowicz-Bąk: Doceniamy pracę opiekunek i opiekunów żłobkowych (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza:

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, planuje wprowadzenie zmian w zawodzie opiekunek i opiekunów żłobkowych. Głównym celem jest podniesienie prestiżu tego zawodu, zachęcenie opiekunek i opiekunów do pozostania w profesji oraz docenienie ich niezwykle odpowiedzialnej roli w opiece nad dziećmi do lat 3.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas środowej konferencji prasowej poinformowała o kierunku i propozycjach dotyczących rozszerzenia systemu opieki nad dziećmi do lat trzech. 4 kwietnia ma być ustanowione Dniem Opiekuna Małego Dziecka, aby podkreślić znaczenie opieki nad najmłodszymi i wsparcie dla rodziców powracających na rynek pracy.

Naszym celem jest stworzenie jak największej liczby miejsc w żłobkach i zapewnienie najwyższej jakości opieki. Ważne jest, aby pamiętać, że opiekę nad małym dzieckiem w żłobku sprawują ludzie – opiekunki, opiekunowie, osoby, które każdego dnia idą do pracy po to, żeby zajmować się naszymi dziećmi. Ich zadaniem jest wspomaganie rozwoju, uczenie podstawowych czynności, otaczanie troską i dbanie o bezpieczeństwo. Zawód opiekuna małego dziecka z całą pewnością jest zawodem zaufania publicznego – podkreśliła szefowa resortu.

Rząd przyjął projekt ustawy zakładający przyznanie dodatków w wysokości 1000 zł dla pracowników gminnych instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, co ma na celu podniesienie prestiżu tego zawodu.

Ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka ma na celu wyróżnienie opiekunów za ich nienaganną pracę, zaangażowanie i sumienność poprzez wręczenie Medali Opiekuna Małego Dziecka, które będą miały 3 stopnie w zależności od osoby wręczającej: złoty przez ministra ds. rodziny, srebrny przez marszałka województwa i brązowy przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta.

Zgodnie z proponowaną ustawą, opiekunowie zostaną uznani za funkcjonariuszy publicznych, a ich pracodawcy będą zobowiązani do udzielenia wsparcia opiekunowi w żłobku, klubie dziecięcym lub opiekunowi dziennemu w przypadku naruszenia ich uprawnień.

Pracownicy będą uprawnieni do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynoszącego 2 dni po 5 latach zatrudnienia, z możliwością wzrostu o 2 dni za każdą kolejną pięcioletnią rocznicę pracy, aż do osiągnięcia 10 dni.

Ważne jest, aby dyrektor żłobka, kierownik klubu dziecięcego oraz pracodawca zatrudniający dziennego opiekuna zapewnili opiekunom i dziennym opiekunom 8 godzin rocznie na szkolenia mające na celu podniesienie ich kwalifikacji i umiejętności opiekuńczych.

Teraz jest moment wyjątkowy, ponieważ rozwiązania, o których rozmawiamy, są bardzo oczekiwane przez środowisko opiekunek i opiekunów małych dzieci. Nasza praca na wielu poziomach prowadzi do podniesienia prestiżu i docenienia pracy opiekunek i opiekunów żłobkowych, co jest dla nas bardzo ważne – powiedziała Aleksandra Gajewska, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie pochodzą bezpośrednio od nadawcy i nie są poddawane żadnym zmianom redakcyjnym. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa prasowego. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM