Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Minister Marcin Kierwiński i wicepremier Krzysztof Gawkowski o bezpieczeństwie podczas wyborów samorządowych (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza:

W dniu 3 kwietnia br. odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego oraz wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Podczas spotkania omówiono planowane działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych.

7 kwietnia br. odbędą się w Polsce wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych, a o mandat powalczy ponad 183 tys. kandydatów.

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że proces wyborczy będzie przeprowadzony przez samorządy, Państwową Komisję Wyborczą oraz władze centralne, apelując do Polaków, aby pokazali, że demokracja w Polsce ma się bardzo dobrze i potrafią korzystać z praw demokratycznych.

Szef MSWiA zaapelował również o zgłaszanie na bieżąco Policji wszelkich przypadków łamania prawa wyborczego, ciszy wyborczej, agitacji w czasie ciszy wyborczej czy w lokalach wyborczych. Dzięki temu Policja będzie mogła skutecznie reagować, aby proces wyborczy przebiegał bez zakłóceń – podkreślił.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zaapelował bezpośrednio do wyborców, zachęcając ich do zgłaszania wszelkich przypadków dezinformacji wyborczej. Zachęcił do aktywnego działania w przypadku napotkania fałszywych komunikatów lub informacji, które mogą wprowadzać w błąd.

W trakcie konferencji minister spraw wewnętrznych poinformował o dzisiejszej odprawie komendanta głównego Policji z komendantami wojewódzkimi w sprawie zabezpieczenia wyborów.

Dostarczenie wyborców do lokalu wyborczego

Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że MSWiA ma udział w organizacji transportu wyborców do lokali wyborczych. Samorządy zbierały i będą realizować zgłoszenia zgodnie z obowiązującym prawem. Finansowanie tego procesu będzie pochodzić z budżetu centralnego przekazywanego poprzez wojewodów. Minister zaapelował także o sprawdzenie, gdzie można oddać głos.

Przed zbliżającymi się wyborami zachęcamy wszystkich do skorzystania z aplikacji mObywatel, aby sprawdzić swoje dane w rejestrze wyborców. Znajdźcie swój lokal wyborczy i sprawdźcie, czy jesteście wpisani do spisu wyborców – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

NASK i CERT angażują się w działania przeciwko dezinformacji, a wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreśla, że wybory mają związek z odpowiedzialnością w cyberprzestrzeni. Ostatnio podejmowano wspólne działania z MSWiA w celu zapewnienia bezpieczeństwa wyborów 7 kwietnia.

Minister cyfryzacji podkreślił gotowość NASK i CERT do przyjmowania zgłoszeń o dezinformacji w najbliższych dniach, włącznie z przypadkami naruszenia ciszy wyborczej.

Prosimy zauważyć, że komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM