Biznes i finanse

Rewolucja w zrównoważonym finansowaniu: Inauguracyjne forum bezpośrednie CASI w Sao Paulo poświęcone współpracy i budowaniu potencjału

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) podpisały umowę 5 kwietnia na wdrażanie Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Samorządy będą mogły wykorzystać te środki na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Całkowity budżet projektu wynosi 40 miliardów złotych.

W dniach 3-5 kwietnia 2024 r. w Sao Paulo w Brazylii odbyło się inauguracyjne oficjalne forum CASI (z ang. Capacity-building Alliance of Sustainable Investment – Sojusz na rzecz budowania potencjału w zakresie zrównoważonych inwestycji), które miało na celu zsynchronizowanie działań na rzecz finansowania ekologicznych inicjatyw i ukierunkowania regionu Ameryki Łacińskiej na przyszłość o niskim poziomie emisji gazów cieplarnianych i odporności na zmiany klimatu.

Projekt CASI, zapoczątkowany w związku z konferencją COP28, ma na celu zwiększenie potencjału zrównoważonego finansowania i inwestycji na rynkach wschodzących i w krajach rozwijających się (EMDE). Dzięki międzynarodowemu członkostwu ponad 50 organizacji i stałemu rozwojowi, CASI stymuluje wspólne wysiłki podejmowane przez różne zainteresowane strony na całym świecie.

Na sympozjum, które trwało dwa dni, wzięli udział przedstawiciele ponad 200 krajów, z znaczną reprezentacją z Brazylii, Peru i Meksyku. Ponad 1000 osób uczestniczyło w nim wirtualnie. W dyskusjach wzięli udział przedstawiciele organów ustawodawczych, Ministerstwa Finansów, Banku Centralnego, instytucji finansowych, branży rolno-przemysłowej, organizacji badawczych i usługodawców, prezentując różnorodne perspektywy.

Podczas konferencji odbyły się intensywne dyskusje i wymiana wiedzy między zainteresowanymi stronami z Brazylii i Ameryki Łacińskiej. Omawiano sześć kluczowych tematów zrównoważonego finansowania, takie jak dynamika rynku, ramy polityczne, instrumenty finansowe, ujawnianie informacji na temat zrównoważonego rozwoju, finansowanie transformacji oraz ochrona różnorodności biologicznej.

Ma Jun, przewodniczący CASI i były współprzewodniczący grupy roboczej G20 ds. zrównoważonego finansowania, podkreślił konieczność zrównoważonego finansowania, wskazując na roczną lukę finansową w wysokości 4-6 bilionów USD, potrzebną do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Przywołał również kluczową rolę budowania potencjału oraz zaakcentował potrzebę współpracy między CASI a krajami takimi jak Brazylia, Peru i Meksyk.

Brazylijski minister finansów Joaquim Levy podkreślił konieczność platform takich jak CASI w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i mobilizowaniu zasobów sektora prywatnego. Dyrektor wykonawczy iCS, Maria Netto, zwróciła uwagę na możliwości inwestycyjne w zakresie biogospodarki, rozwiązań opartych na naturze i zrównoważonej infrastruktury, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia zróżnicowanych partnerów i instrumentów finansowych. Podczas trwającej pół dnia wizyty edukacyjnej zaprezentowano zrównoważone podejście w sektorze rolnictwa, dostarczając przykładów jego skutecznego wdrażania.

CASI uruchomiła cztery programy, obejmujące spotkania bezpośrednie, comiesięczne seminaria i webinaria, kursy e-learningowe oraz usługi dostosowane do potrzeb międzynarodowych instytucji finansowych. Ich celem jest przeszkolenie 100 000 osób do 2030 roku. Kolejne wydarzenie CASI odbędzie się pod koniec czerwca w Hongkongu, a następnie planowane są spotkania w Afryce i na Bliskim Wschodzie, wzmacniając tym samym ogólnoświatową misję zrównoważonego finansowania.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM