Badacze analizują różnice w reakcji ptaków o różnym ubarwieniu na zanieczyszczone środowisko, starając się zrozumieć jego wpływ. Brakuje im jednak niektórych danych, takich jak konsekwencje obecności farmaceutyków w środowisku.
Badacze z Polski opublikowali wyniki swojej metaanalizy w czasopiśmie „Biological Reviews”. Katarzyna Janas, Agnieszka Gudowska i Szymon Drobniak przeanalizowali 59 prac naukowych z lat 1997-2022, dotyczących ubarwienia 25 gatunków ptaków. Ich celem było zbadanie, czy ozdobne upierzenie, które uzyskuje różne kolory dzięki różnym mechanizmom produkcji koloru, różni się wrażliwością na czynniki antropogeniczne.
„Chcieliśmy dowiedzieć się, czy występuje interakcja pomiędzy mechanizmem produkcji barwy a rodzajem czynnika antropogenicznego” – napisali autorzy metaanalizy.
Badacze zidentyfikowali cztery główne kategorie czynników antropogenicznych, w tym metale ciężkie, trwałe zanieczyszczenia organiczne (POPs), urbanizację oraz inne, takie jak skażenie promieniotwórcze i zanieczyszczenia ropopochodne. Dodatkowo zbadali mechanizmy odpowiedzialne za ubarwienie każdego analizowanego ornamentu.
Przeczytaj więcej o badaniu wpływu zanieczyszczenia środowiska na kolory u 25 gatunków ptaków na stronie Nauka w Polsce.
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl