Biznes i finanse

EKG 2024: finansiści przewidują, że wkrótce znikną transakcje gotówką

W przyszłości przewiduje się stopniowe wycofywanie gotówki na rzecz transakcji opartych głównie na „wirtualnym” pieniądzu. Takie wnioski płyną z debaty na temat „Finanse przyszłości”, która odbyła się podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uczestnicy debaty „Finanse przyszłości” zauważyli, że zarówno zachodni, jak i polscy konsumenci zmieniają swoje nawyki. Nowoczesne technologie nie są już tylko dla młodych ludzi, ale coraz częściej wykorzystywane są również przez starsze pokolenie Polaków.

Zdaniem Zbigniewa Jagiełły, który zasiada w radach nadzorczych firm Blik, Asseco, EkoEnergetyka oraz MCI, nowe potrzeby spowodują zmianę zachowań konsumentów. Technologie i narzędzia cyfrowej transformacji sektora finansowego będą miały ogromny wpływ na zachowanie statystycznego uczestnika rynku finansowego.

„Czas pokaże, który ze sposobów płatności, czy to będzie Blik, prepaid, płatność źrenicą czy kartą plastikową lub wirtualną, okaże się najbardziej przyjazny uczestnikowi rynku finansowego” – stwierdził Jagiełło.

Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, zauważyła, że wkrótce gotówka może być traktowana jako usługa, być może nawet jako usługa premium.

 „Wszystko zależy od tego, którym technologiom zaufamy w przyszłości. Według naszych badań jednym z najważniejszych elementów płatności bezgotówkowych jest właśnie zaufanie. Który ze sposobów zyska zaufanie klienta, ten utrzyma dominującą pozycję na rynku” – wyjaśniła prezes Erdman.

Panelisté diskutovali o budoucnosti financí a očekáváních klientů firem a institucí v tomto odvětví. Podle účastníků debaty bude volný trh hlavním stimulátorem změn v návycích spotřebitelů. Nevyhnutelný je úpadek hotovostních transakcí.

„Bez wątpienia czeka nas świat bez gotówki. Patrząc, jak zachowuje się rynek i jak płacimy za usługi, widzimy, że coraz częściej gotówki nam brakuje i coraz mniej jej potrzebujemy” – stwierdził Wojciech Murawski, dyrektor ds. komercjalizacji, członek zarządu, Autopay SA, zastrzegając jednak, że jeszcze długo gotówka będzie potrzebna, bo w wielu obszarach tylko tak można zrealizować transakcje finansowe.

Marcin Kościński, dyrektor zarządzający Business Banking w ING Banku Śląskim SA, wyraził podobne zdanie. Zauważył, że gotówka jest na przegranej pozycji w wojnie z elektronicznymi płatnościami, głównie ze względu na presję szybkości transakcji.

Według dyrektora zarządzającego Business Banking w ING Banku Śląskim SA, Marcina Kościńskiego, gotówka prawdopodobnie przegrywa swoją walkę z elektronicznymi płatnościami ze względu na presję szybkości transakcji. Kościński zauważył, że presja ta nie wynika tylko z wygody elektronicznych płatności, ale również z szybkości, z jaką można nimi dokonywać transakcji.

Szymon Wałach, wiceprezes ds. digital i strategii InPost, prognozuje, że w przyszłości gotówka będzie traktowana jako zabezpieczenie na wypadek trudnych czasów, a nasza codzienna finansowa działalność będzie w pełni cyfrowa.

Podczas wystąpień prelegentów zwrócono uwagę na potencjał wykorzystania przetwarzania ogromnych zbiorów danych (big data) oraz narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) w sektorze finansowym, w tym również w sektorze kryptowalut.

„Krypto przestaje już być elementem science-fiction, a świadczy o tym choćby liczba, czyli ponad milion, polskich klientów. Użytkownicy nam ufają, gdyż czują się bezpiecznie” – przekazała Karolina Gwóźdź, Chief Legal Officer, zondacrypto, jednego z operatorów rynku cyfrowych walut.

„Czasy gotówki są policzone. Możemy dyskutować tylko, ile czasu to zajmie i jaka forma płatności wygra. Świadczą o tym firmy z sektora e-commerce. Na gotówkę nie ma po prostu miejsca” – stwierdził Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM