Biznes i finanse

Falcon 2 – Instytut Innowacji Technologicznych ze ZEA przedstawia nową serię modeli AI, która prześcignęła nowy model Llama 3 firmy Meta

Zdaniem Katarzyny Kopczewskiej, partnerki w kancelarii Baker McKenzie, zachęty podatkowe stanowią najbardziej skuteczny sposób zachęcania Polaków do inwestowania w polskie firmy i wspierania rozwoju rodzimej gospodarki. Jej opinia została przedstawiona podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Seria Falcon 2 nowej generacji wprowadza otwarty, wielojęzyczny i multimodalny model AI, który obejmuje funkcje VLM.

Nowy model Falcon 2 11B osiąga lepsze wyniki niż model Llama 3 8B oraz wyniki porównywalne z modelem Google Gemma 7B zgodnie z niezależną weryfikacją w ramach klasyfikacji Hugging Face.

W najbliższej przyszłości planowane są prace w zakresie „mieszaniny ekspertów” w celu doskonalenia funkcji uczenia maszynowego.

ABU ZABI, Zjednoczone Emiraty Arabskie–(BUSINESS WIRE)– Instytut Innowacji Technologicznych (TII), wiodące globalne centrum badań naukowych i filar badań stosowanych Rady ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami (ATRC) z Abu Zabi, zaprezentował dziś po raz pierwszy drugą odsłonę swojego słynnego dużego modelu językowego (LLM) – Falcon 2. W ramach tej serii Instytut przedstawił dwie nowatorskie wersje: Falcon 2 11B – bardziej wydajny i dostępny LLM szkolony przy użyciu 5,5 bilionów tokenów z 11 miliardami parametrów, a także Falcon 2 11B VLM – wyróżniający się ze względu na funkcje języka wizyjnego (VLM), umożliwiające płynną konwersję obrazu na tekst. Oba modele są wielojęzyczne, lecz Falcon 2 11B VLM wyróżnia się przede wszystkim jako pierwszy model multimodalny opracowany przez TII, a zarazem jedyny na aktualnym rynku modeli najwyższego szczebla oferujący funkcję konwersji obrazu na tekst, która stanowi istotny postęp innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Znajdziesz tutaj pełną treść informacji prasowej wraz z multimediami: https://www.businesswire.com/news/home/20240513632358/pl/

W porównaniu z innymi modelami AI w klasie modeli wstępnie wyszkolonych, Falcon 2 11B osiąga wyższą wydajność od nowego modelu Llama 3 firmy Meta z 8 mld parametrów (8B) i jest porównywalny z modelem Gemma 7B od Google, zajmując pierwsze miejsce (Falcon 2 11B: 64.28; Gemma 7B: 64.29) w niezależnej weryfikacji Hugging Face, amerykańskiej platformy oferującej obiektywną ocenę i globalną klasyfikację otwartych LLM. Co więcej, modele Falcon 2 11B i 11B VLM są otwarte, co oznacza, że są dostępne dla programistów z całego świata. Wkrótce modele nowej generacji Falcon 2 zostaną rozszerzone o szereg różnych rozmiarów i zostaną ulepszone o zaawansowane funkcje uczenia maszynowego, takie jak technika „mieszaniny ekspertów” (MoE), aby zwiększyć ich wydajność.

TII dotychczasowe modele AI odniosły sukcesy, zajmując wysokie miejsca w klasyfikacjach jako najpotężniejsze otwarte LLM na świecie. Teraz firma prezentuje nowe modele Falcon 2 11B, które są zredukowane i wszechstronne, mające na celu zwiększenie udziału TII w dynamicznie rozwijającej się branży generatywnej sztucznej inteligencji.

Modele Falcon 2 11B oferują funkcje wielojęzyczne, umożliwiające efektywne wykonywanie zadań w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim oraz wielu innych. Model Falcon 2 11B VLM, wyposażony w język wizyjny, umożliwia identyfikację i interpretację obrazów i elementów wizualnych z otoczenia, co sprawia, że jest idealny do zastosowań w różnych sektorach, takich jak opieka zdrowotna, finanse, handel elektroniczny, edukacja oraz sektory prawnicze. Możliwości te obejmują zarządzanie dokumentami, cyfrową archiwizację oraz indeksowanie kontekstowe w celu wsparcia osób niedowidzących. Co więcej, modele te potrzebują tylko jednego procesora graficznego do efektywnej pracy, co sprawia, że są łatwe do wdrożenia i integracji w mniej rozbudowanej infrastrukturze laptopów i innych urządzeń.

„Jako pierwszy z serii Falcon 2 debiutuje model Falcon 2 11B. Nie tylko wybitnie sprawdza się pod względem wydajności, ale również ponownie podkreśliliśmy w nim nasze zobowiązanie na rzecz otwartego dostępu do modeli językowych, a także zaangażowanie na rzecz Fundacji Falcon. Wkrótce na rynek trafią kolejne modele multimodalne różnych rozmiarów, ponieważ pragniemy zagwarantować dostęp do najlepszych modeli AI programistom i podmiotom ceniącym sobie prywatność, aby umożliwić im dalsze prace w dziedzinie sztucznej inteligencji” – powiedział Jego Ekscelencja Faisal Al Bannai, sekretarz generalny ATRC oraz doradca prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich ds. badań strategicznych i zaawansowanych technologii.

Zachęty podatkowe będą najskuteczniejszym bodźcem dla Polaków do inwestowania w polskie firmy i rozwój rodzimej gospodarki – oceniła Katarzyna Kopczewska, partner, współkierująca zespołem podatkowym w kancelarii Baker McKenzie, prelegentka XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Seria Falcon 2 nowej generacji wprowadza otwarty, wielojęzyczny i multimodalny model AI, który jako jedyny obejmuje funkcje VLM. Nowy model Falcon 2 11B osiąga lepsze wyniki niż zaprezentowany przez firmę Meta model Llama 3 8B, a także osiąga wyniki porównywalne z wiodącym modelem Google Gemma 7B zgodnie z niezależną weryfikacją w ramach klasyfikacji Hugging Face. W najbliższej przyszłości planowane są prace w zakresie „mieszaniny ekspertów” w celu doskonalenia funkcji uczenia maszynowego.

„Sztuczna inteligencja nieustannie ewoluuje, a programiści dostrzegają liczne zalety mniejszych i wydajniejszych modeli. Oprócz ograniczenia wymogów dotyczących mocy obliczeniowych i spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju, modele te zapewniają większą elastyczność, ponieważ płynnie integrują się z infrastrukturą brzegową AI, czyli kolejnym nowym megatrendem. Ponadto funkcje VLM oferowane w ramach modelu Falcon 2 otwierają nowe horyzonty pod względem dostępności AI, wspierając użytkowników transformacyjnymi interakcjami pomiędzy obrazem a tekstem” – powiedział dr Hakim Hacid, dyrektor wykonawczy i p.o. głównego badacza AI Cross-Center Unit w TII, odnosząc się do debiutującego modelu.

Model Falcon 2 11B jest niezwykle wszechstronny, co skłoniło TII do rozważenia dalszych innowacji w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji. Planowane jest wprowadzenie nowego rodzaju uczenia maszynowego, znanego jako „mieszanina ekspertów”. Ta technika polega na połączeniu mniejszych sieci o specjalizacji, aby stworzyć zespół sprytnych pomocników, którzy współpracują w celu opracowania wysoko wyspecjalizowanych i spersonalizowanych odpowiedzi. Dzięki temu podejściu uzyskujemy nie tylko większą dokładność, ale także przyspieszamy proces decyzyjny, prowadząc do bardziej inteligentnych i wydajnych systemów AI.

Nowy model Falcon 2 11B jest udostępniany na mocy licencji TII Falcon 2.0, opartej na liberalnej licencji oprogramowania Apache 2.0, promującej odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji. Więcej informacji na temat tego modelu znajdziesz na stronie FalconLLM.TII.ae.

Źródło: AETOSWire

Niniejsze zawiadomienie jest wiążące w języku oryginalnym. Tekst tłumaczenia jest wyłącznie pomocniczy i powinien być interpretowany w odniesieniu do tekstu oryginalnego, który ma pierwszeństwo prawnie.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM