Wiadomości Polska Biznes i finanse Zdjęcie, które przerodziło się w inwestycyjny trend. Czym są memecoiny?
Biznes i finanse

Zdjęcie, które przerodziło się w inwestycyjny trend. Czym są memecoiny?

Memecoiny stały się fenomenem nie tylko w świat finansów, ale także w marketingu i społeczeństwie. Nazwy takie jak Dogecoin, Shiba Inu, Pepe są dobrze znane wszystkim zainteresowanym kryptowalutami. Mają swoich zwolenników i przeciwników, dlatego warto zastanowić się, czym tak naprawdę są memecoiny i jaka wartość inwestycyjna się za nimi kryje.

Memecoiny – co to takiego?

Memecoiny to kryptowaluty inspirowane memami, postaciami internetowymi i aktualnymi trendami. Nie posiadają wartości wewnętrznej i wykazują umiarkowaną korelację z innymi kryptowalutami. Nagłe wzrosty popularności memecoinów mogą przynieść znaczne zyski, ale wiążą się także z ryzykiem. Dlatego istotne jest zrozumienie ich fenomenu i mechanizmów działania na rynku.

Memecoiny wyróżniają się przede wszystkim swoim społecznościowym charakterem, który sprawia, że ich wartość jest silnie uzależniona od popularności w mediach społecznościowych. Często zauważane przez uczestników rynku, ich ceny szybko rosną, gdy poparciem lub wzmianką wspiera je znana osobistość. Początkowo notowane na rynku po niskich cenach, wydają się bardziej dostępne dla potencjalnych nabywców z perspektywy ekonomii behawioralnej.

Musk, Twitter i Shiba Inu

Memecoiny są często kojarzone głównie ze spekulacją. Ich wartość zwykle zależy od tego, jak dobrze są przyjmowane w mediach społecznościowych i jakie zainteresowanie budzą wśród potencjalnych inwestorów. Często ich popularność wynika z skutecznego marketingu, wsparcia celebrytów, pojedynczych postów na Reddicie lub Twitterze, a czasem nawet… czystego przypadku.

Elon Musk, twórca Tesli, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób, które mają znaczący wpływ na kursy kryptowalut, w tym memecoinów. Jego tweety, w których subtelnie nawiązuje do konkretnych memecoinów, mogą w ciągu kilku godzin znacząco podnieść ich wartość. Na przykładzie Bożego Narodzenia 2021 roku, kiedy Musk udostępnił na Twitterze zdjęcie swojego psa rasy Shiba Inu w stroju Świętego Mikołaja, wkrótce pojawił się santa floki coin, który w ciągu zaledwie dwóch dni zyskał na wartości aż o 18 tysięcy procent.

Czy nowe tokeny napędzają rynek memecoinów?

Dane BDC Consulting [3] pokazują, że w czwartym kwartale 2023 roku rynek memecoinów był warty około 22 miliardy dolarów, ale już w pierwszym kwartale 2024 roku jego wartość wzrosła o 160%, osiągając 60 miliardów dolarów. Ten dynamiczny wzrost jest wynikiem między innymi coraz większej liczby nowych tokenów wchodzących na rynek. W Polsce szczególnie popularne stały się coiny Hamster Crypto i Hamster Kombat, które niedawno znalazły się wśród najczęściej wyszukiwanych terminów związanych z kryptowalutami.

„Ciekawym i zyskującym na popularności trendem jest rosnąca liczba memecoinów tworzonych na blockchainie Solana. Dzięki swojej dostępności i wysokiej wydajności Solana stała się preferowanym narzędziem dla twórców tokenów. Szczególny wpływ na jej rozpoznawalność mieli celebryci, którzy wykorzystując jej możliwości, tworzyli własne coiny, znacząco zwiększając rozpoznawalność Solany na szeroką skalę” – komentuje Alvin Kan, COO Bitget Wallet.

Analiza kluczem do odpowiedzialnego inwestowania

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej konieczne jest przeprowadzenie dogłębnej analizy danego aktywa w celu zminimalizowania ryzyka potencjalnych strat. W przypadku memecoinów kluczowa jest ich tokenomika, czyli ekonomia danej kryptowaluty, która wyjaśnia czynniki wpływające na jej wykorzystanie i wartość [4]. Ważne jest także sprawdzenie wiarygodności zespołu oraz zachowanie ostrożności wobec projektów, które nie ujawniają tożsamości swoich twórców.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version