Biznes i finanse

Płatność kartą w mObywatelu już dostępna

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą teraz opłacać swoje zobowiązania wobec urzędów za pomocą karty płatniczej, a nie tylko BLIKiem jak dotychczas. Teraz będą mogli wywóz śmieci czy podatki lokalne regulować przy użyciu karty płatniczej.

Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadziło nową formę płatności – karty płatnicze do usługi ePłatności w aplikacji mObywatel.

W sierpniu mieszkańcy Złotoryi stali się pierwsi, którzy mogli skorzystać z możliwości płatności kartą w aplikacji mObywatel. Wdrożenie tego wariantu płatności rozpoczęło się na początku sierpnia, a już 50 gmin z całej Polski przystąpiło do etapu pilotażu. Planuje się, że do końca 2024 r. płatności kartą w aplikacji mObywatel będą dostępne w kolejnych gminach.

W ramach pilotażu uczestnicy mogą opłacać kartą pięć różnych rodzajów zobowiązań, w tym podatek od nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, łączne zobowiązanie pieniężne, podatek leśny od osób fizycznych oraz podatek rolny od osób fizycznych.

Według wicepremiera i ministra cyfryzacji, Krzysztof Gawkowskiego, aplikacja mObywatel stale się rozwija i udoskonala, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom.

„Wprowadzenie kolejnej opcji płatności ma zwiększać wygodę oraz dostępność usług publicznych tak, aby obywatele szybko, bezpiecznie i bez prowizji mogli zapłacić podatki lokalne, czy wnieść opłaty za wywóz śmieci” – wyjaśnił. 

Minister podkreślił, że resort cyfryzacji wspólnie z partnerami pracuje nad kolejnymi udogodnieniami, w tym nad wprowadzeniem cyfrowych portfeli.

Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki zaznaczyła, że wprowadzenie płatności kartami w aplikacji mObywatel to kolejny krok w rozwoju tej platformy.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców poszerzamy wachlarz metod płatności, wciąż pracując nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że kontakt z urzędem będzie szybki, bezpieczny i bezproblemowy” – wskazała Karolina Matysiak. 

„Obsługa finansów publicznych jest dla nas elementem misji, zaś rozliczanie płatności w sektorze publicznym w tę misję się wpisuje. Jesteśmy przekonani, że dzięki możliwości opłacania podatków lokalnych w aplikacji mObywatel 2.0. możemy odpowiedzieć na potrzeby samorządów” – powiedział Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodała, że w Centralnym Ośrodku Informatyki rozwijane są usługi mające na celu ułatwienie codziennych kontaktów obywateli z administracją publiczną.

Agentem rozliczeniowym w usłudze ePłatności jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Według niego, ePłatności to projekt, który stworzył efektywny i bezpieczny system rozliczania transakcji w sektorze publicznym.

Zdaniem Joanny Erdman, prezeski Fundacji Polska Bezgotówkowa, ePłatności to jedna z kluczowych funkcji oferowanych przez mObywatel. Możliwość łatwego i bezpiecznego płacenia za sprawy urzędowe za pośrednictwem aplikacji jest nie tylko ułatwieniem dla obywateli, ale także znaczącym usprawnieniem dla samorządów – podkreśliła.

W dobie postępu technologicznego takie rozwiązania są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Współpraca Ministerstwa Cyfryzacji i Fundacji w zakresie wdrożenia ePłatności w ramach mObywatela odpowiada na wyzwania Cyfrowej Dekady 2030 w obszarze cyfryzacji usług publicznych – podkreśliła.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM