Polenergia i Equinor podpisały szereg istotnych kontraktów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Spółki realizujące oba projekty zawarły umowy z polską firmą Enprom, konsorcjum Smulders Projects i Sif, które wyprodukują znaczną część stalowych elementów w polskich zakładach, oraz firmą Iemants. Kontrakty obejmują m.in. instalację kabli lądowych, produkcję części przejściowych dla fundamentów turbin wiatrowych oraz budowę dwóch morskich stacji elektroenergetycznych. Podpisanie tych umów stanowi kolejny istotny krok, po uzyskaniu przez oba projekty kompletnych pozwoleń na budowę morskich i lądowych. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk są jednym z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.
„Wchodzimy w najważniejszy etap realizacji projektów Bałtyk 2 i 3. Po uzyskaniu kompletu 17 pozwoleń na budowę, idziemy za ciosem, podpisując szereg istotnych kontraktów z uznanymi na całym świecie dostawcami. Bardzo cieszy nas, że jest wśród nich firma z Polski, która przeprowadzi dla nas kluczowe prace związane z instalacją lądowych kabli elektroenergetycznych. Dzięki umowom, które podpisaliśmy, zbliżamy się do zamknięcia kontraktacji najważniejszych elementów obu projektów. A to oznacza, że będziemy gotowi do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3” – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.
Nowości w branży local content
Firma Enprom z Polski została wybrana do wykonania prac przy budowie projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Jest to jedna z wiodących polskich firm budownictwa elektroenergetycznego, która działa zarówno w kraju, jak i za granicą. Enprom będzie odpowiedzialny za budowę linii kablowych na odcinku lądowym dla obu projektów.
Enprom zostanie głównym wykonawcą czterech torów kablowych o napięciu 220 kV o łącznej długości około 7 km, które połączą morskie kable z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi, oraz dwóch torów o napięciu 400 kV, które prowadzą dalej do stacji PSE, położonej ponad 6 km od miejsca połączenia.
Produkcja stacji na morzu i części przejściowych fundamentów
Konsorcjum Smulders Projects i Sif będzie produkować 100 części przejściowych, które połączą fundament (monopal) z wieżą turbiny wiatrowej. Zadanie obejmie konstrukcję i wyposażenie, po 50 elementów dla każdego z projektów. Smulders Projects ma trzy zakłady w Polsce, które wyprodukują znaczną część elementów stalowych.
Iemants, spółka zależna firmy Smulders, została wybrana do zaprojektowania i budowy dwóch morskich stacji elektroenergetycznych dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Ich prace będą obejmować inżynierię, zaopatrzenie, budowę, testowanie i uruchomienie dwóch morskich platform podstacji składających się z górnej części i tzw. płaszcza.
„Podpisanie kolejnych ważnych umów dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 możliwe było dzięki profesjonalizmowi wielu ekspertów oraz dobrze zaplanowanym procedurom zakupowym i harmonogramowi inwestycji. Udział polskich podmiotów i zakładów produkcyjnych to także potwierdzenie naszego zaangażowania w local content oraz budowę wartości dodanej z inwestycji offshore dla polskiej gospodarki” – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW. Ich celem jest zasilenie zieloną energią ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Znajdują się one w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Znaczenie farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Dzięki farmom wiatrowym Bałtyk 2 i Bałtyk 3, Polska będzie mogła zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksu energetycznym. To również krok w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia niezależności energetycznej kraju.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl