Ministerstwo Sprawiedliwości donosi, że handel ludźmi stanowi jedno z najbardziej poważnych przestępstw, które naruszają fundamentalne prawa człowieka, takie jak wolność, godność i prawo do samostanowienia. Polska, zwłaszcza w kontekście migracji wywołanej wojną na Ukrainie, jest narażona na ten proceder.
W celu przeciwdziałania handlowi ludźmi, Przewodniczący Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek, powołał grupę roboczą do opracowania projektu ustawy o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi. Pracami zespołu kieruje Michał Hara, Dyrektor Departamentu Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Cel ustawy
Naszym celem jest skuteczne przeciwdziałanie handlowi ludźmi, w tym pracy przymusowej, poprzez uporządkowanie obowiązujących przepisów oraz jednoznaczne określenie obowiązków instytucji odpowiedzialnych za ściganie sprawców i pomoc ofiarom, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat tego problemu.
Handel ludźmi – globalne zagrożenie
Handel ludźmi stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń praw człowieka i jest globalnym zagrożeniem. W Polsce problem ten nasilił się w latach 90., a obecnie nasz kraj jest zarówno punktem wyjścia, tranzytu, jak i miejscem docelowym dla ofiar wykorzystywanych m.in. w pracy przymusowej i prostytucji.
Przestępstwo to obejmuje takie działania jak werbowanie, transportowanie i przetrzymywanie osób, często z użyciem przymusu, podstępu lub nadużycia zależności. Osoby te stają się ofiarami niewolnictwa, są zmuszane do żebractwa, pracy przymusowej czy eksploatacji seksualnej.
Z uwagi na trwające konflikty, w tym wojnę na Ukrainie, Polska jest szczególnie narażona na handel ludźmi. Najbardziej dotknięte są kobiety i dzieci. To zjawisko ma charakter globalny i wymaga ciągłej czujności oraz międzynarodowej współpracy w celu jego zwalczania.
Nawiązanie współpracy
Zespół spotkał się po raz pierwszy 14 lutego br., aby omówić obowiązujące przepisy dotyczące handlu ludźmi, które obecnie są rozproszone w aktach prawnych. Kolejne spotkania zostały zaplanowane na koniec marca i początek maja, a do tego czasu ma powstać projekt założeń ustawy oraz jej zakres.
Projekt ustawy jest opracowywany we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Policji, Straży Granicznej, Prokuratury Krajowej, Urzędu ds. Cudzoziemców, Głównego Inspektora Pracy, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom handlu ludźmi.
Zgodnie z Krajowym Planem Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2025-2027, ustawa powinna zostać wprowadzona do życia do 2027 roku.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie ulegają żadnym zmianom i są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl