U rozwielitek, słodkowodnych stawonogów, zaobserwowano powtarzalne zachowania, które w języku ekologów behawioralnych można nazwać „osobowością”. Badacze badają, jakie jest jej znaczenie i jaką rolę pełniła na przestrzeni ewolucji.
Historia nauki pokazuje, że przez wiele lat naukowcy patrzyli na zachowanie zwierząt jako serię bezwarunkowych odruchów. Dopiero gdy dla naukowców zajmujących się kręgowcami stało się jasne, że geny, środowisko i doświadczenie wpływają na kształtowanie zachowania, zaczęto interesować się bezkręgowcami pod tym samym kątem.
Dr Barbara Pietrzak z Zakładu Hydrologii Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że trudności w prowadzeniu badań mogą być spowodowane przeszkodami, takimi jak trudności w obserwacji i oznaczaniu bezkręgowców. Jednak dzięki rozwojowi technologii, takich jak kamery i specjalne algorytmy, możliwe jest odróżnienie i identyfikacja poszczególnych gatunków rozwielitek.
„’Animal personalities’ to mocno ugruntowany termin w literaturze angielskiej. Po polsku musimy powiedzieć 'osobowość’ u zwierząt – co może być mało zrozumiałe dla czytelnika. Chodzi jednak o powtarzające się zachowanie zwierzęcia, wykształcone podczas całego życia organizmu” – tłumaczy Barbara Pietrzak.
Więcej informacji na temat badania ekologów behawioralnych można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101272%2Cekolodzy-behawioralni-probuja-odpowiedziec-na-pytanie-czemu-sluzy-osobowosc
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl