Polityka i społeczeństwo

Premier: Ponawiam apel o natychmiastowe wykonywanie wezwań służb o ewakuacji (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o dalszych skutkach obfitych opadów deszczu w południowo-zachodniej Polsce, które spowodowały powodzie i podtopienia. Premier Donald Tusk kontynuował wizytę na terenach najbardziej dotkniętych przez żywioł, uczestnicząc o godz. 7.00 w Kłodzku w odprawie ze służbami, które niosą pomoc mieszkańcom, w tym strażakami, żołnierzami, policjantami, samorządowcami i lokalnymi mieszkańcami. Szef rządu ponowił apel o natychmiastowe wykonanie wezwań dotyczących ewakuacji.

Sytuacja związana z żywiołem jest obecnie bardzo trudna, szczególnie w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Stany alarmowe i ostrzegawcze wystąpiły w dorzeczach Odry i Wisły, co skutkuje ewakuacją mieszkańców z wielu miejsc. Zbiornik Racibórz Dolny został uruchomiony po raz pierwszy, aby przechwycić falę wezbraniową na rzece Odrze.

W związku z powodzią, trwa intensywna walka z żywiołem. Najbardziej krytyczna sytuacja panuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Stany alarmowe i ostrzegawcze wystąpiły w dorzeczach Odry i Wisły, co wymaga ewakuacji mieszkańców. Zbiornik Racibórz Dolny został uruchomiony po raz pierwszy, aby zatrzymać falę wezbraniową na rzece Odrze.

Na terenie województwa dolnośląskiego występuje szczególnie niebezpieczna sytuacja. W mieście Kłodzko, pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska, rano zebrał się sztab kryzysowy z udziałem służb państwowych.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że sytuacja w wielu miejscach nadal jest bardzo dramatyczna, szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej i w powiecie kłodzkim, w miejscowościach takich jak Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój.

W Stroniu Śląskim miała miejsce duża akcja ewakuacyjna, o której poinformował szef rządu. Dzięki zaangażowaniu służb, mieszkańcy zostali bezpiecznie przetransportowani do innych części miasta. Jednocześnie apeluje się o natychmiastowe reagowanie na wezwania dotyczące ewakuacji.

„W wielu miejscach nadal zdarzają się sytuacje, kiedy mieszkańcy nie biorą powagi zagrożenia i nie chcą opuszczać swoich domów (…) W imieniu wszystkich służb apeluję o natychmiastowe przestrzeganie poleceń ewakuacyjnych […]. Pamiętajcie, że odmowa ewakuacji stwarza poważne niebezpieczeństwo nie tylko dla was samych, ale także utrudnia pracę służbom ratunkowym” – zaapelował Donald Tusk do mieszkańców.

Zalecamy skorzystanie z ewakuacji w związku z dramatyczną i nieprzewidywalną sytuacją pogodową, jeśli istnieje taka możliwość.

Aktualna sytuacja na obszarach zagrożonych

Z powodu zalanych obszarów, występują przerwy w dostawach prądu, a szybkie naprawy są obecnie niemożliwe. Strażacy starają się zorganizować tymczasowe zasilanie za pomocą agregatów prądotwórczych tam, gdzie jest to możliwe.

W wielu obszarach brakuje łączności, zwłaszcza w przypadku telefonii komórkowej i Internetu. Dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z usług Starlink, które zapewnią podstawową łączność Wi-Fi. Ma to pomóc w przypadku akcji ratunkowych i wsparcia” – powiedział premier.

Szef rządu zapewnił, że służby są w pełnej gotowości i mają wystarczające zasoby ludzkie, które mogą być uzupełniane w razie potrzeby.

Donald Tusk podkreślił, że będą działać wszędzie tam, gdzie będzie potrzebne uzupełnienie strażaków czy policjantów, zwłaszcza przy ciężkiej pracy fizycznej, np. przy uzupełnianiu wałów, gdy ludzie są już zmęczeni.

Władze państwowe, samorządowcy, strażacy, żołnierze i policjanci zaangażowali się w walkę z żywiołem. Dodatkowo, śmigłowce, w tym helikopter Black Hawk ze zdolnościami ratowniczymi, zostały zmobilizowane i dotarły już do Wrocławia. Niestety, powódź w powiecie kłodzkim przyniosła pierwszy przypadek śmiertelny.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział, że w ciągu dnia odbędą się kolejne odprawy sztabu kryzysowego. Zaapelował też o śledzenie komunikatów i alertów służb.

Link do wideo: https://www.youtube.com/watch?v=42nvI_6erxo

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM