Polityka i społeczeństwo

CIR: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie (komunikat)

Centrum Informacyjne Rządu informuje:

1 lutego 2022 r. premier Mateusz Morawiecki uda się do Kijowa, gdzie spotka się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta odbywa się na zaproszenie szefa ukraińskiego rządu. Jej głównym celem są rozmowy na temat trudnej sytuacji spowodowanej zagrożeniem z Rosji, a także okazanie solidarności Polski z Ukrainą.

Wizyta premiera Morawieckiego na Ukrainie

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie ma wymiar zarówno międzynarodowy jak i dwustronny. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Spotkanie w stolicy Ukrainy będzie jednak również okazją do rozwinięcia kwestii poruszonych przez liderów państw podczas spotkania na marginesie 30. Forum Gospodarczego w Karpaczu we wrześniu 2021 r.

Premier Matusz Morawiecki podczas spotkania z premierem Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim omówi przede wszystkim kwestie przewodnictwa Polski w OBWE, wsparcia dla Ukrainy w obliczu agresywnej polityki Rosji oraz współpracy gospodarczej.

Podczas wizyty w Kijowie szef polskiego rządu weźmie również udział w spotkaniu z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie oraz złoży kwiaty na mogile Legionistów 1920 r.

Trudna sytuacja na Ukrainie tematem przewodnim wizyty

Wizyta odbędzie się w nadzwyczajnie trudnej sytuacji, a rozmowy skupią się wokół agresywnej polityki prowadzonej przez Rosję wobec sąsiadów i państw Zachodu. Działania Moskwy stanowią rażące naruszenie zasad prawa międzynarodowego. W efekcie poziom napięć i ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w naszym sąsiedztwie jest bardzo wysokie. Wspólnota międzynarodowa musi być gotowa do szybkiego i zdecydowanego zastosowania instrumentów pozostających w jej dyspozycji, w tym sankcji, w sytuacji rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Polska solidarna z Ukrainą

27 stycznia 2022 r. polski Sejm przyjął uchwałę, która wyraża solidarność z Ukrainą. Dokument zawiera apel do rządów i parlamentów państw Unii Europejskiej i NATO o wsparcie wobec agresji rosyjskiej, a ogromna większość Polaków w badaniach opinii opowiada się za wsparciem dla Ukrainy.

Polska utrzymuje stały kontakt z ukraińskimi partnerami na najwyższym szczeblu – zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i wielostronnym, w tym w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego, tj. forum współpracy Polski i Ukrainy z Litwą. Nasz kraj prowadzi także stałe konsultacje z USA i pozostałymi sojusznikami w ramach NATO. Stoimy na stanowisku, że jakiekolwiek propozycje i decyzje dotyczące systemu bezpieczeństwa europejskiego nie mogą zostać wypracowane bez udziału Ukrainy, Europy czy NATO w duchu zasady „nic o nas bez nas”. Do zasady tej publicznie odwoływali się od samego początku rozmów z Rosją przedstawiciele Waszyngtonu.

Polskie przewodnictwo w OBWE a sytuacja za wschodnią granicą

Polska zabiega o utrzymanie jednolitego stanowiska Zachodu w ramach rozmów z Rosją, między innymi na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE jest naturalną platformą dla rozmów o bezpieczeństwie i stabilności w Europie. Polska od początku 2022 r. sprawuje przewodnictwo w tej organizacji, koncentrując swoje wysiłki na ożywieniu debaty dotyczącej bezpieczeństwa europejskiego. Do priorytetów naszego przewodnictwa należy deeskalacja sytuacji wokół Ukrainy. Polska prezydencja wspiera prace Trójstronnej Grupy Kontaktowej i działalność Specjalnej Misji Monitorującej na Ukrainie.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała w 1995 r. Obejmuje działania w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, ekonomiczno-ekologicznym oraz praw człowieka i demokracji (tzw. wymiar ludzki OBWE). W skład OBWE wchodzi 57 państw z Europy i Azji Środkowej, USA i Kanada. W ramach organizacji funkcjonują wyspecjalizowane instytucje oraz misje terenowe, w tym Specjalna Misja Monitorująca na Ukrainie, działająca od 2014 r. Obecnie trwają rozmowy dotyczące przedłużenia mandatu Misji, które powinno nastąpić do końca marca 2022 r.

Na 10-11 lutego 2022 r. planowana jest wizyta ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Kijowie w roli przewodniczącego OBWE.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

rbk/ godl/

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM