Polityka i społeczeństwo

MON: Wzmocnienie obecności wojskowej USA w Polsce (komunikat)

MON informuje:

W najbliższych dniach do Polski trafi niemal dwa tysiące amerykańskich żołnierzy. Pentagon poinformował w środę o sfinalizowaniu uzgodnień dotyczących wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce oraz innych częściach wschodniej flanki NATO (Rumunii i Niemczech).

Powyższą decyzję poprzedziły zeszłotygodniowe konsultacje Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej z Lloydem Austinem, Sekretarzem Obrony USA. „Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce o 1700 żołnierzy to mocny sygnał solidarności w odpowiedzi na możliwą agresję Rosji na Ukrainę” – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Stany Zjednoczone przemieszczą do Polski elementy Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg (Karolina Północna). Dodatkowe elementy sztabowe związane z tym rozmieszczeniem w sile 300 żołnierzy zostaną ulokowane przez USA w Niemczech.

Przemieszczone siły stanowić będą istotne wzmocnienie odstraszania i obrony Polski oraz całego Sojuszu z uwagi na narastający kryzys wywołany agresywnymi działaniami Rosji i Białorusi. „Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO pokazuje, że USA i Sojusz poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji i podejmują zdecydowane kroki odstraszające. Siłą sojuszników w odstraszaniu potencjalnego agresora jest jedność, determinacja i solidarność” – zaznaczył minister M. Błaszczak.

Link do plik video: https://www.youtube.com/watch?v=Y0BunmnuDZg

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ dka/ ann/

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM