Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

– Cieszy każda inicjatywa, przedsięwzięcie czy okazja do promowania tematu dostępności. Mam nadzieję, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom i spotkaniom, takim jak to, wiedza o dostępności w Polsce jeszcze w większym wymiarze zagości w przestrzeni publicznej – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając konferencję „PFRON wspiera dostępność”.

– Nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – to nasza codzienność. Dlatego twórcy stron internetowych powinni dbać o to, by były one dostępne w równym stopniu dla wszystkich użytkowników. Przypomina o tym Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności, który przypada w tym roku 19 maja – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Każdego roku na całym świecie w trzeci czwartek maja społeczność związana z dostępnością cyfrową obchodzi Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Wiceminister podkreśliła, że dzień ten jest doskonałą okazją do dyskusji o prawie do dostępności, jego zapewnieniu i znaczeniu dla osób z niepełnosprawnościami i osób o szczególnych potrzebach.

– Resort funduszy i polityki regionalnej od prawie czterech lat realizuje Program Dostępność Plus. Już dziś mamy ponad 100 inicjatyw, angażujących środki o wartości ponad na ponad 13 mld zł. Są one przeznaczane na usuwanie istniejących barier fizycznych, komunikacyjnych czy mentalnych w naszym otoczeniu – wymieniła wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wspomniała także o pracach nad projektem ustawy o dostępności niektórych produktów i usług. Regulacja, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przeniesie do polskiego prawa wymagania dyrektywy UE o dostępności niektórych produktów i usług (European Accessibility Act, EAA).

Celem dyrektywy EAA jest stworzenie jednolitego i nowoczesnego zestawu zasad dostępności produktów i usług. Jej wdrożenie we wszystkich państwach członkowskich UE zagwarantuje jasność wymogów dla firm działających na rynku unijnym oraz dostępność dla konsumentów.

– Nowe rozwiązania legislacyjne to szansa dla wszystkich. Z jednej strony dla osób o szczególnych potrzebach, do tego aby samodzielnie mogły korzystać nie tylko z miejsc publicznych, ale także usług świadczonych w sposób powszechny. Z drugiej strony to także szansa dla biznesu do wprowadzania do obrotu nowych produktów, bardziej innowacyjnych i uniwersalnie zaprojektowanych – stwierdziła sekretarz stanu.

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, eksperci zaprezentowali, jak tworzyć dostępne formularze oraz omówili postępowanie skargowe na brak dostępności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/ amac/


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM