Polityka i społeczeństwo

Olgierd Geblewicz: szczyt klimatyczny ONZ skupi się na optymalizacji zasobów

Na czwartkowej debacie na temat klimatu i energii omówiono stanowisko Unii Europejskiej na COP27 i kluczowe kwestie zbliżającej się konferencji ONZ. Organizatorem wydarzenia był Europejski Komitet Regionów we współpracy z czeską prezydencją w radzie Unii Europejskiej.

Swój głos w debacie zabrał marszałek Olgierd Geblewicz. Zauważył, że konieczne jest, by znaleźć nowe możliwości redukcji emisji, a większa rola samorządów w dyplomacji klimatycznej może dać możliwość lepszego wdrażania i przyniesie silniejsze zobowiązania.

„Konieczne jest ustanowienie systemu wkładów ustalonych na szczeblu regionalnym i lokalnym jako uzupełniającego system wkładów krajowych. Konieczne jest też dalsze wspieranie dyplomacji miejskiej, jako narzędzie do przyspieszenia działań klimatycznych poprzez dzielenie się doświadczeniami i projektami w zakresie przystosowania się klimatu i łagodzenia skutków” – dodał Geblewicz.

Marszałka poparł grecki europoseł Petros Kokalis, który wskazał, że wszystkie władze muszą ponownie zrewidować i wzmocnić swoje zobowiązania klimatyczne.

„UE musi odgrywać wiodącą rolę, ponieważ tylko 15 krajów na całym świecie dokonało przeglądu ustalonych na szczeblu krajowym wkładów. Musimy pilnie określić globalny cel dotyczący przystosowania się do zmiany klimatu i przełożyć go na wymierne wyniki” – zaznaczył.

Główny doradca ds. międzynarodowych aspektów polityki klimatycznej Komisji Europejskiej Jacob Werksman zauważył, że  sukces na COP27 zależny jest od wszystkich rządów i tego, czy utrzymają kierunek ambicji ustalony w Glasgow, pomimo dodatkowych wyzwań wynikających z wojny – energii, kryzysu żywnościowego i rosnącej inflacji.

Zbliżający się COP27 w historycznym momencie. Sprawozdania Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikowane w tym roku potwierdziły, że szybko zamyka się okno na zapewnianie godnej do życia przyszłości, a konsekwencje wojny na Ukrainie dla dostaw energii i cen mogą mieć wpływ na międzynarodowe negocjacje klimatyczne. Spotkanie odbędzie się 6-18 listopada w Sharm-el-Sheikh w Egipcie.

kz/ kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM