Polityka i społeczeństwo

Jak szukać pracy w małym mieście? 6 sposobów, które Cię nie zawiodą

Poszukiwanie pracy w dużym mieście nie stwarza większych problemów. Oferty dostępne są niemal na każdym kroku. Jednak jak znaleźć zatrudnienie w mniejszej miejscowości, gdzie nie funkcjonuje aż tyle firm i rekrutacje prowadzone są rzadziej? Podsuwamy kilka sprawdzonych pomysłów na skuteczne poszukiwania pracodawcy.

1. Stań się użytkownikiem wszystkich dostępnych portali pracy.

W dzisiejszych czasach to Internet bardzo pomaga w znalezieniu pracy. Firmy publikują swoje ogłoszenia na stronach zrzeszających oferty z różnych branż. Dostęp do nich, dla każdego użytkownika, jest w większości darmowy. Można przeglądać tysiące ogłoszeń i nawiązać kontakt z pracodawcą bez wychodzenia z domu. To pierwszy sposób, od którego warto rozpocząć poszukiwanie zatrudnienia. Często strony z ogłoszeniami to jedyne miejsce, w którym znajdziemy konkretne propozycje współpracy. 

Przykładowo, oferty w Żywcu w portalu pracy GoWork.pl, zawierają dużo ogłoszeń m.in. od małych firm, które nie wykorzystują innych kanałów dotarcia do potencjalnych pracowników. Korzystanie z takich stron jest wygodne. Umożliwia m.in. szybkie filtrowanie ogłoszeń pod kątem najważniejszych kryteriów, takich jak poszukiwane stanowisko, branża, lokalizacja, preferowany typ umowy, forma etatu czy też tzw. “widełki” oczekiwanego wynagrodzenia. Także przesłanie swojego CV i innych dokumentów aplikacyjnych nie stwarza większego problemu. Często, aby pokazać się pracodawcy, wystarczy kilka kliknięć. Strony z ogłoszeniami są na bieżąco aktualizowane. 

Nowe oferty pojawiają się jako pierwsze. Większość serwisów weryfikuje również firmy, które oferują zatrudnienie, więc ryzyko, że trafimy na oszustów, jest znikome. Niemniej sygnałem alarmowym zawsze powinny być obietnice absurdalnie wysokich zarobków za wykonywanie mało jasnych zadań, prośby o przesłanie tajemniczych zaliczek na poczet dalszej współpracy czy żądanie podania wrażliwych danych osobowych. Co jednak zrobić, jeśli minęło już kilka miesięcy, przeczesaliśmy wszystkie zasoby Internetu dotyczące zatrudnienia w naszym mieście, nie pojawiają się nowe oferty, a my wciąż pozostajemy bez pracy?

2. Zarejestruj się w urzędzie pracy — to naprawdę działa!

Urzędy pracy okryte są złą sławą. Panuje przekonanie, że pracujący w nich urzędnicy są niegrzeczni, opieszali i wcale nie chcą pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Te stereotypy nie powinny jednak zniechęcać do skorzystania z usług tych instytucji, choćby dlatego, że większość spraw możesz załatwić online. Wystarczy Ci tylko profil zaufany i założenie konta na stronie danego urzędu. Urzędy pracy, podobnie jak niektóre portale, posiadają bazę ofert od pracodawców, którzy poszukują pracowników wyłącznie za pośrednictwem tej instytucji.

Oznacza to, że bez rejestracji w urzędzie nie dowiesz się o możliwości podjęcia pracy w niektórych miejscach! Ponadto urzędy oferują różne staże zawodowe. Zwykle nie są to, co prawda, propozycje dotyczące stałego zatrudnienia, a tylko krótkookresowe kontrakty, np. na 3 lub 6 miesięcy, ale przeważnie są płatne i, chociaż stażysta nie zarobi wiele, otrzyma cenny wpis do CV i doświadczenie zwiększające jego późniejsze szanse na rynku pracy. 

Kto wie, może jeśli okaże się także dobrym pracownikiem, otrzyma od pracodawcy, dającego staż, ofertę stałego zatrudnienia. Urzędy pracy świadczą również usługi doradztwa zawodowego, a to znaczy, że kandydat może np. popracować nad swoim CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod okiem specjalisty. Placówki publiczne organizują również różne kursy i szkolenia zawodowe, których ukończenie gwarantuje zdobycie uprawnień poszukiwanych na rynku pracy oraz nowego zawodu. 

Przykładowo, można nabyć uprawnienia spawalnicze zupełnie albo prawie za darmo, kiedy cena takiego szkolenia na prywatnym rynku edukacyjnym wynosi kilka tysięcy złotych. Usługi pokrewne urzędom pracy świadczą także różne agencje zatrudnienia, ale korzystanie z ich zasobów jest najczęściej płatne. Niemniej takie firmy także są w stanie skutecznie pomóc m.in. w znalezieniu pracy tymczasowej czy zatrudnienia za granicą. 

3. Rozpuść wieści wśród znajomych. 

Szukasz pracy? Powiedz o tym wszystkim przyjaciołom, znajomym, babci, cioci, pani w sklepie, z którą często gawędzisz, sąsiadce, a nawet stryjecznemu wujowi szwagra. Im większej liczbie osób obije się to o uszy, tym większe szanse, że może dotrze do Ciebie, że “ktoś coś słyszał”, że gdzieś poszukują pracownika. 

Sieć własnych kontaktów to często niesłusznie niedoceniana droga poszukiwania pracy, zwłaszcza w małych miastach, gdzie więzi międzyludzkie są bliższe. Na rynku funkcjonują także pracodawcy, którzy wręcz wolą zatrudnić wyłącznie zaufaną osobę z polecenia, nie publikują ofert w Internecie, za to sami rozpytują o to, czy ktoś w otoczeniu nie zna właściwego kandydata.

4. Przeglądaj ogłoszenia w gazetach.

To może wydawać się staroświeckim pomysłem, ale na rynku wciąż istnieją firmy, które poszukują pracowników, ogłaszając się na łamach różnych czasopism. Dotyczy to zwłaszcza gazet branżowych, np. z dziedziny motoryzacji. Także lokalne gazety, piszące o sprawach małych wspólnot, są bardzo poczytne i mogą zawierać interesujące ogłoszenia.

5. Szukaj ofert pracy zdalnej.

W dobie rozpowszechnienia pracy zdalnej wiele mieszkańców mniejszych miejscowości jest w stanie znaleźć pracę w firmach, których siedziby mieszczą się w takich ośrodkach, jak np. Warszawa, Kraków czy Wrocław. Dużo pracodawców zgadza się na zawiązanie współpracy z pracownikami, która w 98 proc. będzie przebiegać w formie zdalnej. Osobiste stawienie się w dużym mieście zatrudnienia może być konieczne nawet tylko do kilku razy w roku. Stwarza to szanse dla mieszkańców małych miast, którzy nie muszą się przeprowadzać, aby móc pracować. 

6. Zadbaj o swoje kompetencje i aktywnie się reklamuj.

Największe szanse na znalezienie pracy ma osoba wszechstronna, która może pochwalić się dobrym CV i doświadczeniem w różnych obszarach. Dlatego warto uczestniczyć w kursach i szkoleniach, przyjmować oferty staży i praktyk oraz popracować nad swoim CV z rekruterem, który wyeliminuje błędy popełniane przy konstruowaniu tego dokumentu. To wszystko inwestycje w siebie, które zaowocują. Ponadto kandydat powinien być proaktywny i sam wychodzić z inicjatywą. 

Reklamuj się w mediach społecznościowych, pytaj w wybranych firmach o możliwości zatrudnienia, zawieszaj własne ogłoszenia na tablicach informacyjnych. Możesz także zanieść swoje CV w kilka miejsc, nawet jeśli nie prowadzi się tam obecnie rekrutacji. Kandydat, który jest widoczny, to często pierwsza osoba, jaką pracodawca weźmie pod uwagę przy poszukiwaniu pracownika. 

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM