Polityka i społeczeństwo

Fotowoltaika: Przyszłość gwarantująca szybki rozwój technologiczny

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przyjemność poinformować, że procedowana w Parlamencie ustawa zmieniająca proces planowania i zagospodarowania przestrzennego zapewni lepsze warunki do rozwoju sektora OZE. W szczególności będzie to widoczne w zakresie sytuowania instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki nowej ustawie stworzone zostaną optymalne warunki do szybszego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie OZE, co zapewni lepszy dostęp do czystej energii oraz pozytywnie wpłynie na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Ustawa o OZE wprowadza priorytetowe traktowanie tej dziedziny. Nowelizacja przepisów nadała dodatkowe, specyficzne udogodnienia w zakresie fotowoltaiki.

Zmiany zostały przyjęte pozytywnie przez przedstawicieli branży zajmującej się rozbudową instalacji fotowoltaicznych. Przygotowano wygodną procedurę przyjmowania planów miejscowych dla OZE, bez konieczności dostosowywania się do Studium podczas jego obowiązywania.

Nowe prawo nie wygasza mocy wydanych już decyzji o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych. Decyzje te zachowują ważność do dnia 1 stycznia 2026 r., a w przypadku decyzji, które już weszły w życie, ich ważność jest nieograniczona.

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki twierdzi, że nowelizacja ustawy nie wstrzyma rozwoju energii fotowoltaicznej, a jedynie zakazuje budowy farm na gruntach rolnych klasy IV, które zwykle są nieużytkami.

Klasa IV to grunt rolny o niskiej jakości, objęty ochroną na mocy przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Grunty rolne podzielone są na sześć grup, od I do VI. Niedozwolone jest budowanie obiektów na tym rodzaju gruntach, bez wcześniejszego wniosku o wyłączenie go z produkcji rolnej (ar. 11 ust. 1-1b w/w ustawy). Nieużytki gruntowe to odrębny rodzaj użytków gruntowych i są one określone w załączniku nr 1 poz. 9 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r.

Uchwalenie nowego planu ogólnego do końca 2025 roku pozwoli na dalsze lokalizowanie farm fotowoltaicznych na dotychczasowych zasadach, nawet jeśli zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące gruntów IV klasy. Art. 58 ustawy zmieniającej gwarantuje to prawo do 2025 roku.

Uchwalenie planu miejscowego w celu wykorzystania OZE będzie możliwe nawet wtedy, gdy studium nie przewiduje takich obszarów (art. 67 ust. 3 pkt 2 lit a ustawy zmieniającej). Po uwzględnieniu tych warunków, procedura uchwalania planu miejscowego może trwać zaledwie ok. 3 miesiące (art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1) i będzie mogła odbywać się w trybie uproszczonym.

Inwestycje OZE będą mogły zostać zrealizowane poprzez procedurę Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. Plan miejscowy uchwalany jest na wniosek inwestora i musi być zgodny z porozumieniem z gminą, określonym w formie umowy urbanistycznej (zgodnie z art. 37ea i 37ec ust 6 ustawy zmienianej w art. 1).

Nowe przepisy dotyczące OZE są dla branży znacznym ułatwieniem.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są dokładnie takie, jak te dostarczone przez nadawcę. Osoba będąca nadawcą komunikatu ponosi za niego odpowiedzialność zgodnie z artykułem 42 ustępu 2 ustawy prasowej. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM