Polityka i społeczeństwo

Polsko-Litewska Współpraca: Wilno jako Most do Przyszłości

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że minister Robert Telus spotkał się z ministrem rolnictwa Litwy, Kęstutisem Navickasem w Wilnie. Spotkanie to ma na celu zgromadzenie wsparcia krajów członkowskich Unii Europejskiej dla działań koalicji krajów przyfrontowych, które są skutkiem rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że minister Robert Telus spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Litwy, Kęstutisem Navickasem, aby uzyskać zrozumienie i poparcie pozostałych państw członkowskich UE dla działań koalicji krajów przyfrontowych, które realizują w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie.

Usprawnienie tranzytu

Ministrowie zgodnie stwierdzili, że dla zapewnienia sprawnego tranzytu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy niezbędne są inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową, a także optymalne wykorzystanie przepustowości portów.

Strony wyraziły także przekonanie, że aby przygotować się na przyszłą akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej, ważne jest wypracowanie systemowych rozwiązań i narzędzi, które zapewnią uczciwą konkurencję oraz bezpieczeństwo żywnościowe. Ministrowie zgodzili się, że trzeba rozpocząć dyskusję na temat konsekwencji członkostwa Ukrainy w UE dla wspólnego rynku i warunków konkurencji.

Polska dąży do poszerzenia współpracy między państwami przyfrontowymi. Widocznym przykładem takiego działania jest zaproszenie Litwy do wspierania naszych działań – oświadczył minister Robert Telus.

Rząd naszego kraju pragnie, aby współpraca w ramach +piątki+ państw przyfrontowych była wzmocniona i kontynuowana w dłuższej perspektywie czasowej – dodał minister.

Polski szef resortu rolnictwa wyraził opinię, że podejście do importu rolno-spożywczego z Ukrainy nie powinno być jednostronne. Należy ono potraktować w sposób bardziej złożony, a rozwiązaniem problemu nie może być jedynie przedłużenie istniejących środków zapobiegawczych dotyczących czterech gatunków zbóż do września 2023 roku.

Polska i Litwa są zgodne co do tego, że ważnym jest zapewnienie rolnikom z naszego regionu konkurencyjnych warunków w porównaniu z producentami z Ukrainy. Minister Telus podkreślił, że potrzebne są narzędzia długoterminowe na poziomie UE, aby umożliwić to.

Kraje bałtyckie są gotowe ułatwić tranzyt importu rolnego z Ukrainy, stanowiąc ważny element wspólnej polsko-litewskiej współpracy. Współpraca ta ma zarówno krótko-, jak i długoterminowy charakter, a priorytetowym zadaniem jest umożliwienie rolnikom z naszego regionu konkurowania na rynku.

Do realizacji tego zadania potrzebne są narzędzia zarówno na poziomie państw członkowskich, jak i na poziomie UE, aby zapewnić rolnikom konkurencyjne warunki w porównaniu z producentami ukraińskimi.

PAP SA zachowuje zgodność z treścią wszystkich komunikatów publikowanych w serwisie, nie wprowadzając do nich żadnych zmian. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM