Premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty na wschodniej granicy Unii Europejskiej podkreślił, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dzięki przemyślanej polityce rządu, udało się skutecznie zapobiec nielegalnej migracji, a także utworzyć nowe jednostki wojskowe i posterunki Policji. Na uroczystości w Sutnie, szef polskiego rządu podziękował wszystkim funkcjonariuszom i żołnierzom za ich służbę. Według najnowszych badań CBOS, prawie 96% respondentów deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy.
Zaporę na granicy wzmacniają systemy monitoringu
Aby jeszcze lepiej chronić Polskę przed nielegalnymi migrantami, zainstalowaliśmy systemy monitoringu wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Wielokanałowe kamery i czujniki dźwięku ostrzegą nas przed nieautoryzowanym przekraczaniem granicy przez obce osoby. Systemy te są skuteczne, a ich działanie jest stale monitorowane przez naszych specjalistów.
Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę granic, stworzyliśmy rozbudowany system perymetrii. Składa się on z 3000 kamer oraz kabli detekcyjnych ułożonych pod ziemią tuż za przejściem granicznym, które są w stanie wykryć, gdy ktoś próbuje przekroczyć granicę. Dzięki temu udało nam się skutecznie zapobiegać nielegalnym próbom przekraczania granicy – powiedział szef polskiego rządu.
Aby wzmocnić bezpieczeństwo graniczne z Rosją, zdecydowaliśmy się na wybudowanie zapory elektronicznej. Zostały już wyłożone dziewięć z dwunastu kontenerów, które połączą wszystkie elementy bariery. Granica z Obwodem Królewieckim ma długość około 199 km i zostanie podzielona na 12 odcinków. Obejmie ona również 3 tys. kamer dzienno-nocnych, które będą monitorować cały obszar oraz 200 km kabli detekcyjnych.
Nowoczesny system monitoringu sprawi, że granica z Rosją będzie bezpieczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zastosowane technologie zapewnią wszechstronny nadzór oraz skuteczniejszą reakcję na wszelkie niepokojące sytuacje.
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że budowa zapory na granicy oznacza zarówno rzeczywiste wzmocnienie i umocnienie tego obszaru, jak i obecność naszych służb, funkcjonariuszy oraz wojskowych, którzy zostali przerzuceni w to miejsce.
Bezpieczeństwo zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne w Polsce jest absolutnym priorytetem. W obronie tego priorytetu wzmacniamy nasze struktury obronne – tworzymy nowe lub przywracamy już istniejące posterunki Policji oraz jednostki wojskowe.
Poprzednie rządy pozbawiły nasz naród bezpieczeństwa w postaci likwidacji ponad połowy posterunków Policji i jednostek wojskowych na wschód od Wisły. Nasz rząd postanowił odwrócić ten trend i wskrzesić instytucje, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa każdemu obywatelowi.
Chcemy zapewnić wszystkim Polakom poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Dlatego z mocą stoimy na straży bezpieczeństwa naszego państwa i narodu.
My koncentrujemy się na odtwarzaniu jednostek, kupując najnowocześniejszy sprzęt techniczny od wiodących krajów na świecie, takich jak Stany Zjednoczone, Korea, Francja, Wielka Brytania i Szwecja. Broń i inne produkty są ściągane z tych kierunków, a także produkowane w Polsce. W ten sposób możemy wzmocnić naszą obecność na flance wschodniej, dzięki czemu Polacy mogą czuć się bezpieczni – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził wdzięczność polskim funkcjonariuszom służb państwowych za ich bezinteresowny wysiłek w zapewnieniu bezpieczeństwa granic naszego kraju. Ich poświęcenie i zaangażowanie wyraża szacunek, jaki mamy do naszych sił mundurowych.
Rząd RP jest głęboko wdzięczny za ich ofiarną pracę, która daje nam poczucie pewności i bezpieczeństwa.
Chciałbym wyrazić szczere uznanie i wdzięczność funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Straży Granicznej, Policji, Oficerom, Podoficerom i Żołnierzom Wojska Polskiego, Wojsk Operacyjnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej za zapewnienie bezpieczeństwa naszej granicy z Białorusią, granicy na północy z Federacją Rosyjską oraz z Obwodem Królewieckim.
PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania do nich jakichkolwiek zmian. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy.
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl