Polityka i społeczeństwo

Krynica Forum: Przełomowe spotkanie w historycznym regionie

Krynica Forum, którego tematem przewodnim było szeroko pojęte bezpieczeństwo – militarne, energetyczne i klimatyczne, przyciągnęło wielu znamienitych gości. Prezydenci Polski, Litwy i Słowenii, premier Korei, a także ponad 2300 przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i biznesu wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów programu było Forum Polsko-Koreańskie, dzięki któremu zapoczątkowane zostały długofalowe relacje gospodarczo-wojskowe.

Krynica Forum 2023 otworzyło nowe horyzonty, mówiąc o „Empowering the Region”. Dyskusje skupiły się wokół rosnącej roli regionów, zarówno w strukturach Unii Europejskiej, jak i w zmieniającym się po rosyjskiej agresji na Ukrainę świecie. Rozważano to temat wspierając się ponad stu panelami eksperckimi i wieloma rozmowami kuluarowymi.

„Jesteśmy w Małopolsce, a to właśnie ten region, wraz z graniczącymi z Ukrainą Podkarpaciem i Lubelszczyzną, odgrywa dziś kluczową rolę w dostarczaniu zaopatrzenia naszym sojusznikom, a w przyszłości stanie się główną bazą dla tysięcy firm zaangażowanych w odbudowę ukraińskiej infrastruktury” – przekonuje Piotr Krasnowolski, rzecznik prasowy Krynica Forum 2023.

„Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nausėda, premier Republiki Korei Han Duck-soo – to goście honorowi, którzy zaszczycili tegoroczną edycją naszego kongresu. W Krynicy pojawili się również przedstawiciele szeroko pojętego biznesu, od Rafała Brzoski z InPost po wielu reprezentantów sektora MŚP generującego ponad połowę PKB Polski” – mówi Piotr Krasnowolski.

Prestiżowy kongres zgromadził wybitne postaci z pierwszych stron gazet, przyciągając uwagę mediów na całym świecie. Wszystkie stolice Europy i innych kontynentów śledziły z zainteresowaniem wystąpienia uczestników.

Polski i litewski prezydenci wspólnie wygłosili przemówienie na otwarciu kongresu, poświęcone tematyce bezpieczeństwa regionalnego i roli Polski i Litwy w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Porządek dzienny kongresu obejmował wystąpienia ekspertów z całego świata, którzy wnioskowali o ustalenie nowych standardów dotyczących bezpieczeństwa w regionie. Dyskusje były ostra i wyczerpująca.

Zaproszeni goście z całego świata zgromadzili się, by zaprezentować swoje perspektywy i opinie na temat bezpieczeństwa regionalnego po 24 lutego 2022. Dyskusje dotyczyły także szczególnej roli Polski i Litwy w zapobieganiu przemocy i agresji.

W trakcie kongresu przedstawiono wyniki najnowszych badań i eksperymentów oraz zaprezentowano wiele punktów widzenia na temat bezpieczeństwa w regionie. Uczestnicy wymieniali się swoimi opiniami, co stanowiło bardzo pozytywne i twórcze doświadczenie.

„Kolejne wspólne wizyty w Kijowie uzmysłowiły nam, że współpraca naszych państw, które przyjaźnią się z Ukrainą oraz graniczą z Białorusią i Rosją, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko naszego regionu, ale być może dla większości świata” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas dyskusji.

Bezpieczeństwo w każdym aspekcie było kluczowym tematem trzydniowego kongresu. Odzwierciedleniem tego jest zainteresowanie Forum Polsko-Koreańskim, w ramach którego przedstawiciele polityki, samorządów i biznesu spotkali się z azjatyckimi partnerami. Coraz większa współpraca między Polską a Republiką Korei w zakresie wojskowości, energetyki atomowej i innych dziedzinach jest dla nas bardzo korzystna.

„Partnerska współpraca Korei i Polski tylko w ciągu ostatniej dekady to wielomiliardowe inwestycje w najbardziej innowacyjne sektory naszych gospodarek oraz wzajemne wsparcie we wzmacnianiu potencjału militarnego. Tylko w 2022 roku obroty handlowe pomiędzy naszymi krajami przekroczyły 10 miliardów dolarów” – powiedział Han Duck-soo, premier Korei Południowej.

„Krynica Forum to platforma otwartej wymiany myśli, dyskusji na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze oraz budowania relacji na najwyższym szczeblu. Celem naszego projektu jest wzmacnianie bezpieczeństwa, spójności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreśla Marietta Gieroń, prezes Krynica Forum.

Uczestnicy debaty wyrazili przy tym swoje zadowolenie z tego, że projekt Trójmorza stał się teraz nie tylko przestrzenią współpracy między państwami, ale także inicjatywą kulturalną, społeczną i gospodarczą. Wyrazili również chęć do wspólnego działania na rzecz wzmocnienia jedności tych państw.

Wśród zgromadzonych na debacie uczestników znaleźli się przedstawiciele wszystkich profesji – obecni i byli parlamentarzyści, przedstawiciele sektora prywatnego i publicznego, naukowcy, biznesmeni oraz artyści. Wszyscy oni wyrazili wsparcie dla inicjatywy Trójmorza, która ma na celu budowanie współpracy między państwami, ale także umacnianie ich więzi kulturalnych, społecznych i gospodarczych.

Debata odbyła się za aprobatą prezydenta RP, a w kolejnych przemówieniach powracała idea budowy Trójmorza jako przestrzeni współpracy między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym. Uczestnicy wyrazili także swoje zadowolenie z faktu, że projekt ten ma szerszy wymiar niż tylko współpraca międzypaństwowa.

Rozmowy na temat inicjatywy Trójmorza zgromadziły różnorodną grupę ludzi, którzy chcieli zaangażować się w wspólne działanie na rzecz umocnienia jedności państw w tej części Europy. Wśród uczestników byli przedstawiciele różnych środowisk, w tym politycy, biznesmeni, przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego, naukowcy oraz artyści.

„Ta inicjatywa pokazała swoje znaczenie szczególnie w ostatnim czasie, gdy okazało się, jak bardzo potrzebne są wszelkie projekty infrastrukturalne, które zrealizowaliśmy, także w kontekście przemieszczania sprzętów, zapasów i pomocy na Ukrainę” – zauważył Andrzej Duda.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM