Polityka i społeczeństwo

Świat 15-minutowych miast: Jak prof. Carlos Moreno wspiera mieszkańców w osiągnięciu lepszego życia

Warszawski Wilanów jest świetnym przykładem miasta 15-minutowego, w którym mieszkańcy mogą szybko i łatwo załatwić wszystkie codzienne sprawy w najbliższym sąsiedztwie. Prof. Carlos Moreno, twórca tej idei, zauważa, że wprowadzenie tego rozwiązania w metropoliach błyskawicznie poprawi jakość życia, a w przyszłości także w mniejszych miastach i na wsiach. Jego koncepcja została przedstawiona na konferencji Eco-Miasto 2023 w Centrum Nauki Kopernik.

Koncepcja 15-minutowego miasta nie jest już przedmiotem akademickich dysput. Stanowiła ona główny punkt programu Anne Hidalgo, która wygrała wybory na mera Paryża w 2020 roku. Od tamtej pory aktywnie wprowadza ją w życie.

„Ta idea oferuje nowy miejski styl życia, który zwłaszcza dla mieszkańców ogromnych i pełnych nierówności miast, takich jak mój rodzinny Paryż, jest bardzo atrakcyjny. Uwzględnia on bowiem m.in. odzyskiwanie przestrzeni publicznych, rozwijanie partycypacyjnych inicjatyw obywatelskich czy poszerzanie dostępu wszystkich obywateli, bez względu na ich zamożność czy wiek, do całej gamy usług publicznych” – tłumaczy prof. Carlos Moreno.

Twórca idei miasta 15-minutowego, dyrektor naukowy Katedry Przedsiębiorczości paryskiej Sorbony, gościł na konferencji w ramach 10. edycji programu Eco-Miasto. Wydarzenie miało na celu promowanie zrównoważonego rozwoju wśród polskich samorządów miejskich.

Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu dyrektora naukowego Katedry Przedsiębiorczości paryskiej Sorbony, twórcy idei miasta 15-minutowego, który został zaproszony na konferencję w ramach 10. edycji programu Eco-Miasto. Spotkanie miało na celu popularyzowanie zasad zrównoważonego rozwoju wśród polskich samorządów miejskich.

Tegoroczne wydarzenie zapewnia wyjątkową okazję do wymiany myśli i idei na temat najnowszych trendów i rozwiązań w kontekście wyzwań cywilizacyjnych i środowiskowych, z jakimi borykają się współczesne miasta.

Koncepcja 15-minutowego miasta, proponowana przez prof. Carlosa Moreno, ma na celu stworzenie współczesnych miast, które będą otwarte na zmiany społeczne, ekonomiczne i klimatyczne. Chodzi o stworzenie policentrycznych struktur miejskich, w których mieszkańcy mają łatwy dostęp do różnych usług w ciągu 15 minut, bez względu na to, czy poruszają się pieszo, czy też rowerem.

„Swą koncepcję opracowywałem przez dekady, jednak prawdziwy rozgłos zyskała dopiero podczas odbywającej się w Paryżu konferencji COP-21 w 2015 roku, kiedy to zawarto historyczne porozumienie klimatyczne. Wyłożyłem wówczas publicznie swoje argumenty za odejściem od tak popularnej jeszcze w ubiegłym stuleciu praktyki odseparowywania obszarów mieszkalnych od biznesu, handlu czy rozrywki i powstawania swoistych >>enklaw<< zarezerwowanych dla konkretnej grupy społecznej” – wyjaśnia prof. Moreno.

W ostatnich miesiącach coraz więcej ludzi zaczęło dostrzegać brak usług, który dotyka ich miejsca zamieszkania. Wiele osób skorzystało z okazji i zaczęło odkrywać swoje „małe ojczyzny”, gdy obostrzenia zostawały znoszone. To zaowocowało wzrostem zainteresowania tą ideą.

W czasie pandemii ludzie zaczęli dostrzegać potrzebę usprawnienia i zwiększenia dostępności do usług publicznych, rozrywkowych, edukacyjnych i handlowych. Wraz z znoszeniem obostrzeń wiele osób zaczęło doceniać różnorodność swojego miejsca zamieszkania, co doprowadziło do wyraźnego wzrostu zainteresowania tą ideą.

„Po miesiącach izolacji chętnie wróciliśmy do aktywnego stylu życia, opartego na rozbudowanej komunikacji rowerowej czy pieszej, łatwiejszym dostępie do zdrowej żywności, wysokiej jakości terenach zielonych i silniejszych więziach społecznych, które zmniejszają poczucie samotności. To właśnie są postulaty koncepcji miasta 15-minutowego” – zaznacza naukowiec.

Inspiracja, jaką stanowi dla innych miast przykład Paryża, sprawia, że coraz więcej metropolii szuka własnych sposobów na tworzenie przyjaznych przestrzeni dla mieszkańców. Buenos Aires, Barcelona, Portland, Bogota, Melbourne – to tylko kilka miast, które postanowiły podążać tą drogą. Ponadto, tego typu działania mają swoje odzwierciedlenie na różnych szczeblach – od ogólnokrajowych (program „20-minutowego sąsiedztwa” realizowany przez rząd szkocki lub postulowany przez brytyjską Partię Pracy) do lokalnych, obejmujących mniejsze ośrodki (angielskie Oxford czy Canterbury), a nawet tereny wiejskie.

„Oczywiście, podstawową wartością jest realizacja celów klimatycznych i troska o planetę – miasto 15-minutowe to metropolia bez korków, smogu, dodatkowej emisji CO2. Lecz tak naprawdę to walka o komfortowe i godne życie dla wszystkich mieszkańców terenów miejskich, których z każdym rokiem przybywa” – podkreśla prof. Moreno.

Polska idzie z duchem czasu i podąża za globalnymi trendami. Wilanów Park, projekt Nhood Services Poland powstały zgodnie z koncepcją profesora Moreno, jest wyjątkowym przykładem takiego działania. Inwestycja liczy około 50 tysięcy metrów kwadratowych, a jej infrastruktura zostanie wzbogacona o 2-hektarowy park miejski, drogi, ścieżki rowerowe i inne udogodnienia. Dzięki temu w ciągu kwadransa będzie można dotrzeć do Wilanów Park z każdego miejsca w dzielnicy.

Również w Polsce zauważa się zmiany, które nadążają za globalnymi tendencjami. Wilanów Park jest świetnym przykładem tego – to wielofunkcyjna inwestycja Nhood Services Poland powstała zgodnie z koncepcją profesora Moreno. Łączna powierzchnia tej inwestycji wynosi około 50 tysięcy metrów kwadratowych, a jej infrastruktura zostanie wzbogacona o 2-hektarowy park miejski. Co więcej, sieć dróg i ścieżek rowerowych, która jest wokół Wilanów Park, pozwala dotrzeć do tej inwestycji w ciągu kwadransa z każdego miejsca w dzielnicy.

„Nikomu niczego nie narzucamy ani do niczego nie zmuszamy. Zawsze apelowałem, by wdrażaniu w życie idei miasta 15-minutowego towarzyszyły szerokie konsultacje społeczne, dyskusje, kampanie edukacyjne. Jestem jednak przekonany, że to jedno z tych rzadkich rozwiązań, na którym zyskują naprawdę wszyscy” – mówi profesor z paryskiej Sorbony.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM