Polityka i społeczeństwo

KRS wyraża swoje stanowisko w sprawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Wałęsa przeciwko Polsce

KRS informuje, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie posiada kompetencji do stanowienia norm dotyczących procedury nominacyjnej sędziów sądów krajowych. Potwierdził to 10 marca Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku, sygn. K 7/21. Wskazany wyrok jest ostateczny i ma powszechną moc obowiązującą, co oznacza, że art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności nie jest zgodny z kilkoma artykułami Konstytucji. Skutkiem wyroku jest derogacja artykułu 6 w zakresie objętym sentencją wyroku.

Konstytucja Polski jest więc najwyższym prawem w kraju i wyznacza niezbywalne granice tożsamości narodowej. Oznacza to, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma uprawnień do badania przestrzegania sądowych wyroków wydanych w sprawie Wałęsy przeciwko Polsce w orzeczeniu z dnia 23 listopada 2023 r., i wskazany wyrok nie ma mocy wiążącej w krajowym porządku prawnym.

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce budzi wątpliwości, ponieważ nie przestrzegano konwencyjnych standardów procesowych. Art. 26 ust. 4 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zobowiązuje sędziów orzekających w składzie Izby i Wielkiej Izby do wyznaczenia sędziego z ramienia zainteresowanej Wysokiej Układającej się Strony, a w sytuacji niemożliwości wyznaczenia takiego sędziego – powołania sędziego z listy uprzednio przedłożonej przez Stronę. W sprawie Wałęsa przeciwko Polsce zaniedbano te zasady, pomijając sędziów z listy przedłożonej przez Rzeczpospolitą Polską na rzecz sędziego wskazanego przez Grecję. Takie postępowanie nie odnosi się do wcześniejszych spraw o sygn. 39734/15, 35530/16 i 26804/18 przeciwko Węgrom, w których Trybunał wybrał sędziego ze Szwajcarii z listy przedłożonej przez Węgry, przestrzegając zatem konwencyjnych standardów.

Krakowska Rada Sądownictwa wyraźnie stwierdza, że każde działanie organów państwa, oparte o niezgodne z Konstytucją przepisy, będzie naruszeniem art. 7 Konstytucji.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian do ich treści. Odpowiedzialność za zawartość komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM