Biznes i finanse

GREENX METALS LTD. (6/2022) Greenx składa replikę zawierającą aktualizację roszczenia odszkodowawczego opiewającą na sumę 737 milionów funtów (równowartość 1.3 miliarda dolarów australijskich/4 miliardów złotych)

Podstawa prawna: Greenx składa replikę zawierającą aktualizację roszczenia odszkodowawczego opiewającą na sumę 737 milionów funtów (równowartość 1.3 miliarda dolarów australijskich/4 miliardów złotych)

?Złożono replikę w trwającym postępowaniu arbitrażowym przeciwko Polsce wraz ze skorygowanym roszczeniem odszkodowawczym w wysokości 737 milionów funtów (1.3 miliarda dolarów australijskich/ 4 miliardów złotych) przygotowanym przez zewnętrznych ekspertów ds. wyceny roszczeń.

?Roszczenie obejmuje zaktualizowaną wycenę utraconych korzyści i strat poniesionych przez spółkę GreenX związanych z kopalniami Jan Karski i Dębieńsko oraz odsetek od kwot odszkodowania.

?Następnym krokiem w postępowaniu arbitrażowym jest złożenie przez Polskę ostatecznego pisma kierowanego do Trybunału (duplika), po którym odbędzie się rozprawa przed Trybunałem.

?Roszczenie przeciwko Polsce nadal:

– dotyczy naruszenia przez Polskę zobowiązań wynikających z TKE i umowy BIT poprzez działania mające na celu zablokowanie budowy należących do Spółki kopalni Jan Karski i Dębieńsko w Polsce;

– dotyczy działań Polski, które pozbawiły GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce.

?Roszczenie Spółki jest dochodzone na podstawie uznawanych i egzekwowalnych ram prawnych w oparciu o zasady Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).

?Spółka dysponuje finansowaniem umożliwiającym dochodzenie Roszczenia, w oparciu o zawartą umowę o finansowanie postępowania (ang. Litigation Funding Agreement, LFA), w kwocie 12,3 mln USD. W oparciu o LFA obecnie pokrywane są koszty prawne, sądowe i ekspertów zewnętrznych oraz wybrane koszty operacyjne związane z Roszczeniem.

GreenX Metals Limited (Green X lub Spółka) informuje, że w ramach dochodzonych w toku międzynarodowego postępowania arbitrażowego roszczeń (Roszczenie) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE) oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) (łącznie Traktaty), Spółka złożyła replikę w postępowaniu arbitrażowym opartym o BIT. Jest to ostateczne wystąpienie GreenX w postępowaniu arbitrażowym prowadzonym w oparciu o BIT. Następnym krokiem będzie złożenie przez Polskę odpowiedzi na replikę (dupliki), po którym odbędzie się posiedzenie przed Trybunałem. W oparciu o zweryfikowane raporty zewnętrznych ekspertów i w odpowiedzi na stanowisko Polski, GreenX obecnie domaga się odszkodowania w wysokości 737 milionów funtów (równowartość 1.3 miliarda dolarów australijskich lub 4 miliardów złotych).

Ben Stoikovich, Dyrektor Generalny GreenX skomentował sprawę następująco: „Postępowanie toczy się w szybkim tempie, Spółka złożyła replikę zawierającą zaktualizowaną wycenę szkód w postępowaniu arbitrażowym toczącym się w oparciu o BIT. Odszkodowanie żądane przez Spółkę, w wyniku rewaluacji przygotowanej przez zewnętrznych ekspertów ds. roszczeń, wynosi 737 milionów funtów. W dochodzeniu roszczenia zespół kierujący GreenX kontynuuje współpracę z doradcami prawnymi i szeregiem ekspertów zewnętrznych”.

Niniejsze ogłoszenie zostało zatwierdzone do publikacji przez Pana Bena Stoikovicha, Dyrektora Generalnego.

PODSTAWA ROSZCZENIA

Roszczenie Spółki przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej jest dochodzone w oparciu o ustalone i egzekwowalne ramy prawne, przy czym GreenX i Polska zgodziły się na zastosowanie w tym postępowaniu zasad UNCITRAL.

Utworzono dwa trybunały ds. roszczeń w ramach BIT i TKE, a oba roszczenia zostały zarejestrowane w Stałym Sądzie Arbitrażowym w Hadze. Postępowanie w sprawie roszczeń wynikających z BIT i TKE toczy się w szybkim tempie, a obecnie Spółka złożyła w Trybunale pozew o odszkodowanie przeciwko Polsce w wysokości 737 mln GBP (1.3 mld AUD/4 mld PLN), co obejmuje wycenę poniesionych szkód i utraconych przez GreenX korzyści związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone od kwot odszkodowania odsetki. Roszczenie odszkodowawcze zostało wycenione przez zewnętrznych ekspertów ds. wyceny roszczeń wynajętych przez spółkę GreenX specjalnie dla celów Roszczenia.

W lipcu 2020 r. GreenX ogłosiła, że zawarła umowę LFA na kwotę 12,3 mln USD z Litigation Capital Management (LCM). Kredyt pokrywa obecnie koszty prawne, sądowe i koszty ekspertyz zewnętrznych oraz określone koszty operacyjne związane z Roszczeniem.

We wrześniu 2020 r. GreenX ogłosiła, że formalnie rozpoczęła postępowanie w sprawie Roszczenia poprzez doręczenie zawiadomienia o arbitrażu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W czerwcu 2021 r. GreenX ogłosiła, że złożyła pozew w postępowaniu arbitrażowym BIT obejmującym pierwsze oszacowane roszczenie odszkodowawcze. GreenX złożyła obecnie replikę w postępowaniu arbitrażowym BIT, co jest jej ostatecznym wystąpieniem. W replice zawarte są odpowiedzi na różne kwestie podniesione przez Polskę w odpowiedzi na pozew. Replika zawiera również zaktualizowaną wycenę roszczeń odszkodowawczych w oparciu o przedstawioną przez Polskę odpowiedź na pozew.

W sporze GreenX zarzuca, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących Traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do Spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, co skutecznie pozbawia GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce.

W lutym 2019 r. GreenX formalnie powiadomiła Rząd RP, że istnieje spór inwestycyjny między spółką GreenX a Rządem RP. W zawiadomieniu GreenX wezwała Rząd RP do niezwłocznego podjęcia negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazała na prawo Greenx do poddania sporu międzynarodowemu arbitrażowi w przypadku, gdyby spór nie został rozwiązany polubownie. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie doszło do polubownego rozstrzygnięcia sporu, ponieważ Rząd RP odmówił udziału w rozmowach dotyczących sporu, w związku z czym GreenX kontynuowała dotychczas postępowanie w sprawie Roszczenia, jak opisano powyżej.

Spór inwestycyjny GreenX z Rzeczpospolitą Polską nie jest wyjątkiem, przy czym międzynarodowe media szeroko informują, że środowisko polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce uległy pogorszeniu od czasu zmiany rządu w 2015 r. Efektem tego jest rosnąca liczba międzynarodowych roszczeń arbitrażowych kierowanych przeciwko Polsce w sektorach surowców naturalnych i energii, w których roszczenia odszkodowawcze wynoszą od 120 mln USD do ponad 1,3 mld USD, obejmujących między innymi spółki Bluegas NRG Holding (gaz), Lumina Copper (miedź) i InvEnergy (farmy wiatrowe).

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM