Biznes i finanse

Spotkanie Gubernatorów MFW i BŚ: Przywództwo i współpraca w okresie wiosennym

Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., została wyróżniona w programie EU Women in Finance, prowadzonym przez Bloomberg. Program ten, uruchomiony w 2022 roku, ma na celu wzmocnienie pozycji kobiet w świecie finansów oraz zapewnienie młodym kobietom dostępu do szkoleń i wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia kariery w finansach. EU Women in Finance to pierwsza paneuropejska inicjatywa skierowana do kobiet w Europie, która dostarcza im specjalistycznych szkoleń z rynków kapitałowych oraz możliwość pozyskiwania wiedzy od liderów pionu finansowego. Magdalena Zmitrowicz jest jedną z trzech ambasadorek z Polski biorących udział w tej inicjatywie.

Ministerstwo Finansów poinformowało o zakończeniu intensywnych wiosennych spotkań gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (BŚ), które odbyły się w Waszyngtonie w dniach 12-14 kwietnia.

Spotkaniom przewodniczyła minister finansów Magdalena Rzeczkowska, a dyskutowano na temat globalnych wyzwań przed jakimi stoją MFW, BŚ oraz kraje członkowskie.

Minister Rzeczkowska podsumowała spotkania jako ważną okazję do wymiany poglądów na temat światowej gospodarki, wyzwań i doświadczeń poszczególnych krajów.

W ramach spotkań członkowie delegacji zostali zapoznani z projektami realizowanymi przez MFW, BŚ oraz z założeniami przyszłych inicjatyw.

Delegacje krajów członkowskich wymieniły się także doświadczeniami w zakresie wdrażania wspólnych projektów i działań.

Minister Rzeczkowska dodała, że ważne jest, by społeczność międzynarodowa zintensyfikowała presję na Rosję. Aktywa zamrożone przez Rosję powinny być wykorzystane do wsparcia Ukrainy, nawet jeśli nie będzie to wystarczające. Zwrócenie ich Rosji byłoby niedopuszczalne, biorąc pod uwagę krzywdę, jaką Rosja wyrządziła narodowi ukraińskiemu.

Rzeczkowska podkreśliła też, że ważne jest, by Ukraina otrzymała pomoc międzynarodową. Sankcje powinny być wzmacniane, aby rosyjskie aktywa zamrożone zostały wykorzystane w celu wsparcia Ukrainy. Użycie ich w inny sposób byłoby nieakceptowalne, zważając na szkody, jakie naród ukraiński poniósł od Rosji.

Minister Magdalena Rzeczkowska przewodziła delegacji, która odbyła szereg spotkań z przedstawicielami różnych krajów, w tym Wicepremierem Korei Południowej K. Choo, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej V. Dombrovskisem, Ministrem Finansów Ukrainy S. Marchenką, Ministrem Finansów Mołdawii V. Sireteanu, Ministrem Finansów Republiki Południowej Afryki E. Godongwana, Sekretarzem ds. międzynarodowych Ministerstwa Finansów Brazylii T. Rosito, Wiceprezesem Banku Światowego A. Bassani, Wiceprezesem Międzynarodowej Korporacji Finansowej A. Mora oraz Gubernatorem Banku Rozwoju Rady Europy C. Monticellim.

Delegacja uczestniczyła także w spotkaniu konstytuanty MFW/BŚ, w której wzięli udział ministrowie finansów i prezesi banków centralnych z państw konstytuanty, w tym Polski, tj.: Szwajcarii, Serbii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Minister Rzeczkowska wzięła także udział w spotkaniu Międzynarodowego Komitetu ds. Monetarnych i Finansowych skupiającego ministrów finansów i prezesów banków centralnych z krajów członkowskich MFW. Podczas zamkniętego spotkania na wysokim szczeblu przyjaciół Ukrainy, Ukraine Ministerial Roundtable oraz spotkania w Atlantic Council dyskutowano na temat wsparcia Polski dla zielonej transformacji, oraz wsparcia MŚP. Ponadto omawiano potencjalne włączenie Polski w prace grup roboczych G20 podczas prezydencji Brazylii w 2024 roku i RPA w 2025 roku. Poruszono również kwestię pomocy technicznej, jaką Polska może zaoferować innym krajom w ich drodze do struktur europejskich, wyzwań stojących przed globalną gospodarką z powodu zbrojnej agresji Rosji wobec Ukrainy oraz kwestię pomocy dla tego kraju i konieczności utrzymania jego stabilności makro-finansowej.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania do ich treści jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM