Polityka i społeczeństwo

MS: Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i wiceminister Maria Ejchart z wizytą w Kijowie (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazuje następujące informacje:

W dniu 29 lutego 2024 roku Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar uczestniczył w konferencji „United for justice. United for Heritage”. W tym czasie Podsekretarzyni Stanu Maria Ejchart miała kilka spotkań dotyczących więziennictwa.

W Kijowie odbyła się konferencja z udziałem szefa polskiego resortu sprawiedliwości oraz wysokich rangą przedstawicieli z Ukrainy, Europejskiej Komisji, Międzynarodowego Trybunału Karnego i Eurojust.

Minister Adam Bodnar wyraził zdecydowane poparcie dla ścigania sprawców zbrodni wojennych oraz konieczność powołania międzynarodowego trybunału ds. zbrodni agresji, które dotknęły naród ukraiński. Zadeklarował gotowość do tropienia sprawców i gromadzenia dowodów tych przestępstw, oraz dalszej współpracy w tym zakresie.

Minister podkreślił znaczenie istnienia takiego sądu dla międzynarodowej odpowiedzialności i zapowiedział, że Polska będzie aktywnie wspierać starania o powołanie sądu do spraw zbrodni agresji oraz będzie współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK).

W Kijowie odbyło się spotkanie międzynarodowego zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych (JIT) popełnianych przez Rosjan na narodzie ukraińskim. Zespół został utworzony 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej, przez Ukrainę, Polskę i Litwę. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączyły Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. W marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Podczas czwartkowego spotkania podpisano umowę przedłużającą działanie zespołu.

Polscy prokuratorzy w ramach JIT aktywnie współpracują z prokuratorami z Eurojust i Ukrainy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych i wykorzystując specjalistyczne metody kryminalistyczne.

Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podejmują działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców przestępstw i ich dokumentowanie. Polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy.

Polska również uczestniczy w pracach Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie (ICPA), które zostało założone w lipcu ub.r. przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Pod jego auspicjami działają niezależni prokuratorzy z różnych krajów, którzy wymieniają się dowodami i ustalają wspólną strategię dochodzeniową i prokuratorską.

Minister podkreślił, że ukraińscy uchodźcy w Polsce będą miały możliwość składania zeznań przed specjalnym Trybunałem w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych na Ukrainie przez Federację Rosyjską.

Dyskusja dotyczyła szybkiego uruchomienia Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy, utworzonego pod auspicjami Rady Europy. Jego celem jest gromadzenie dowodów i informacji dotyczących szkód, strat i obrażeń spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Polska postuluje, aby Rejestr obejmował także zniszczenia dziedzictwa historycznego i kulturowego Ukrainy.

W Kijowie odbyło się spotkanie wiceministru Marii Ejchart, która nadzoruje m.in. Służbę Więzienną, z Wiceministrem Sprawiedliwości Ukrainy Oleną Vysotską, ekspertem w dziedzinie więziennictwa Ołeksandrem Pawliczenko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej, płk Hrechaniukiem Serhii. W trakcie spotkania odwiedzili także jeden z kijowskich zakładów karnych.

Od początku konfliktu ponad tysiąc pracowników i funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej zaangażowało się w pomoc Ukrainie. Dotychczas organizowane były (i nadal są) zbiórki finansowe i artykułów pierwszej potrzeby, przewozy własnym transportem uchodźców z granicy, wsparcie psychologiczne oraz zbiórki krwi.

Służba Więzienna zaangażowała się w pomoc dla więźniów na Ukrainie, przekazując zebrane fundusze na zakup żywności i niezbędnego sprzętu, takiego jak komputery, samochody, agregaty prądotwórcze, kamizelki kuloodporne oraz odzież i obuwie.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są przekazywane w formie dostarczonej przez nadawcę i nie podlegają żadnym zmianom ze strony PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z ustawą Prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM